Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: bm
  • 05 wrz 2019 09:08 (aktualizacja: 05 wrz 2019 12:38)

8 wyzwań dla producentów mebli tapicerowanych w Polsce - raport

Jaka jest obecna sytuacja ekonomiczna producentów mebli tapicerowanych w Polsce? Z danych statystycznych i opinii wynika, że potrzebują oni zmian w zakresie organizacji, zarządzania i planowania produkcji.

Producenci polscy nie lubią eksperymentować, ponieważ nie stać ich na związane z tym ryzyko. Wiedząc o tym firma Lectra – wiodący producent rozwiązań dla przemysłu mebli tapicerowanych - zrealizował wspólnie z B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego projekt badawczy. Celem projektu było zdiagnozowanie głównych problemów i strategii na przyszłość.

Jako międzynarodowa firma, nasze produkty opracowujemy z myślą o wyzwaniach, przed jakimi stoją nasi klienci, czyli producenci mebli, a te wyzwania różnią się w zależności od kraju. Dzięki systematycznym badaniom i bezpośredniej pracy z dziesiątkami klientów znamy prawdziwe problemy na produkcji i potrafimy je profesjonalnie rozwiązywać. –powiedziała Irena Dwornicka z firmy Lectra – koordynator projektu. - W odpowiedzi na zmieniające się warunki nieustannie rozwijamy naszą ofertę i dostosowujemy ją do aktualnych potrzeb klientów. Tym razem realizację badań zleciliśmy specjaliście doskonale rozumiejącemu polskie warunki - dr inż. Tomaszowi Wiktorskiemu z B+R Studio – dodała.

Zaproponowaliśmy autorskie podejście polegające na przedstawieniu rynku z kilku punktów widzenia: makroekomomicznego – danych statystycznych, mikroekonomicznego – wywiadów indywidualnych oraz ankiety ilościowej, a wszystko uzupełniliśmy autorskim monitoringiem Internetu. Wszystko z zachowaniem zasad tajemnicy statystycznej i anonimizacji danych. – wyjaśnia Tomasz Wiktorski - Powstał w ten sposób unikalny obraz 360o sytuacji polskich producentów mebli tapicerowanych, a na podstawie zebranego materiału unaoczniło się szereg zagadnień, które nurtują biorących udział w badaniu managerów.

Raport zrealizowano w czerwcu bieżącego roku na grupie blisko 300 podmiotów prowadzących produkcję mebli tapicerowanych. W raporcie przedstawiono 8 głównych wyzwań stojących przez producentami mebli tapicerowanych, sposoby radzenia sobie z wyzwaniami przytaczane przez managerów firm, a także podsumowano główne strategie i plany rozwojowe firm.

Ustalono między innymi, że co najmniej 30% firm już dziś korzysta ze współpracy z podwykonawcami, a co najmniej 40% firm produkuje dziś meble pod więcej niż jedną marką. Firmy duże już rozpoczęły digitalizację produkcji i są bardziej zaawansowane w jej wdrażaniu niż firmy mniejsze, ale wszyscy co podkreślali oczekują sprawdzonych rozwiązań od zaufanych dostawców.

Kilka zagadnień zaskoczyło nas jako badaczy. – powiedział Wiktorski - Zaobserwowaliśmy pewien rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami klientów zgłaszanymi przez przedstawicieli handlu a strategiami przyjmowanymi przez producentów. Zauważyliśmy rozdźwięk, pomiędzy światowym trendem do personalizacji i szybkich dostaw, a kierunkiem przyjmowanym przez część polskich fabryk. Możemy też stwierdzić, że polskie fabryki mają cały czas duży potencjał do oszczędności i poprawy rentowności, tylko obecnie brakuje im pomysłów jak to wdrożyć. Odpowiedzią jest digitalizacja i standardy Przemysłu 4.0. – podsumował.

Zebrane w trakcie badań dane zostały opracowane w formie darmowe raportu – poradnika pt.: „Osiem wyzwań stojących przed producentami mebli tapicerowanych w Polsce - rozwiązania i strategie na przyszłość – Raport Lectra”, który można pobrać ze strony: http://bit.ly/8Wyzwan_Lectra

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ