Konferencja prasowa Grupy Pfleiderer Grajewo S.A. odbyła się 13 listopada br. w Warszawie. Fot. Agnieszka Błachowska

Konferencja prasowa Grupy Pfleiderer Grajewo S.A. odbyła się 13 listopada br. w Warszawie. Fot. Agnieszka Błachowska

  • Autor: ab
  • 16 lis 2014 11:57 (aktualizacja: 18 lis 2014 11:59)

Aktualne wyniki finansowe Pfleiderer Grajewo

13 listopada 2014 r. w warszawskim hotelu Polonia odbyła się konferencja prasowa firmy Pfleiderer, podczas której wyniki finansowe i sytuację rynkową przedsiębiorstwa prezentowali: prezes zarządu Wojciech Gątkiewicz, członek zarządu, dyrektor finansowy Rafał Korcz oraz dyrektor marketingu Przemysław Strzyż.

Przedstawiciele zarządu spółki przekazali przede wszystkim wyniki Grupy Pfleiderer Grajewo S.A. w okresie trzech kwartałów 2014 r. Najważniejsze informacje dotyczyły wzrostu sprzedaży w okresie 9 miesięcy 2014 r. o 7% r/r do poziomu 1.149 mln zł; wzrostu zysku EBITDA w okresie 3 kwartałów 2014 r. o 43% r/r do kwoty 144,8 mln zł; wzrostu zysku netto na działalności kontynuowanej za 9 miesięcy 2014 r. do kwoty 75,9 mln zł. Te twarde dane świadczą o skutecznej realizacji programu wzrostu sprzedaży i ciągłej poprawy efektywności operacyjnej firmy. 

Pierwsze trzy kwartały obecnego roku były dla nas dobrym okresem. Nadal utrzymuje się wysoka dynamika wzrostu produkcji mebli w Polsce, na co bezpośredni wpływ ma ekspansja polskich producentów mebli na rynki eksportowe. Popyt krajowy pozostawał w minionym okresie na stabilnym poziomie. W okresie 3 kwartałów obecnego roku osiągnęliśmy siedmioprocentowy wzrost sprzedaży, co przy porównywalnych poziomach cenowych było pochodną większych wolumenów sprzedaży i zmienionego mixu produktowego. Obroty w samym trzecim kwartale 2014 roku były nieznacznie niższe, na co wpływ miał głównie przedłużony remont roczny w fabryce w Wieruszowie, związany z realizacją wielu zadań inwestycyjnych oraz mniejsza w tym okresie dostępność naszych produktów. – powiedział Wojciech Gątkiewicz, prezes Pfleiderer Grajewo S.A. Pomimo wzrostu popytu na nasze wyroby oraz pełnego wykorzystania dostępnego potencjału produkcyjnego zdecydowaliśmy się utrzymać ceny sprzedaży na dotychczasowych poziomach. Było to konsekwencją zagrożenia wzrostem importu płyty zza wschodniej granicy, co jest związane z osłabieniem się walut wschodnich wobec złotego i wystąpieniem na tych rynkach nadwyżek produkcyjnych. – dodał.

Członek zarządu, dyrektor finansowy Pfleiderer Grajewo S.A., Rafał Korcz podkreślił, że w okresie dziewięciu miesięcy 2014 r. wzrosła rentowność naszej działalności. Zysk EBITDA wzrósł w tym okresie o 43%, zaś zysk operacyjny o 55%, co oznacza, że rentowność na poziomie operacyjnym podwyższyła się o około 3 punkty procentowe. Ponadto o połowę spadły koszty finansowe, w których najwyższą pozycją są odsetki od kredytów bankowych. Przełożyło się to finalnie na wzrost zysku netto do kwoty 76 mln złotych, co w praktyce r/r oznacza jego podwojenie.

Grupa kontynuuje realizację wieloletniego programu nakładów inwestycyjnych. W tym roku dokonano już nakładów na kwotę 97 mln złotych, co pozwoliło na zwiększenie dostępnych mocy, poprawiło konkurencyjność kosztową zakładów i pozwoliło na lepsze dostosowanie potencjału wytwórczego do oczekiwań rynkowych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ