Fot. Amazon

Fot. Amazon

  • Autor: mg
  • 29 lis 2017 10:06 (aktualizacja: 29 lis 2017 10:54)

Amazon wprowadził do sprzedaży własne marki mebli

Znana firma Amazon, specjalizująca się w handlu elektronicznym, wprowadziła do swojej oferty własne marki mebli. Na początek są to dwie kolekcje - "Rivet" oraz "Stone & Beam". Jednocześnie firma przygotowała specjalny program dla sprzedawców mebli.

Póki co Amazon wprowadził dwie własne marki mebli: "Rivet" oraz "Stone & Beam". To zupełnie nowy rynek dla internetowego potentata. Tym niemniej w ofercie meblarskiej już na starcie znalazło się  kilkaset produktów. Są wśród nich między innymi sofy, fotele tapicerowane, krzesła, szafki, komody. Większość z nich ma proste, nowoczesne bryły, często inspirowane modernizmem. W wielu meblach zastosowano naturalne drewno i wysokiej jakości materiały tapicerskie.

Amazon stworzył również program dla sprzedawców mebli, próbując zachęcić ich do współpracy. Detaliści mogą dostosowywać ceny zgodnie z żądaniami klienta, nie muszą też realizować zamówień w całym kraju. Amazon liczy, że marka własna mebli wywinduje sprzedaż tej kategorii.

Amazon to założona w 1994 roku w Seattle firma specjalizująca się w handlu elektronicznym. Należy do niej największy na świecie sklep internetowy. Oddziały Amazonu działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii i Polsce. Dwa pierwsze centra dystrybucyjne Amazon w Polsce zostały otwarte w 2014 roku w Bielanach Wrocławskich oraz w Sadach pod Poznaniem.

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

    • Jeangrey, 2018-05-07 10:27:42
    Ogólnie uważam, że Amazon jest w naszym kraju zbyt rzadko wykorzystywany przez różne firmy ( choćby i z sektora meblowego ). Możliwość dotarcia do zagranicznych klientów jest przecież nieoceniona. Moja znajoma przy pomocy firmy E-prom rozpoczęła niedawno sprzedaż za pośrednictwem Amazona i chwali się pozyskaniem kilku kluczowych klientów
    • Ptolemeusz, 2018-01-20 11:18:28
    Dla mniej świadomych, polecam poczytać o praktykach wspomnianej firmy w stosunku do sprzedawców/producentów, autorzy ksiązek i artykułów wspominają i wskazują na przejmowanie przez nich intratnych gałęzi towarowych, mowa również o agresywnych przejęciach oraz wyciskaniu z producentów minimalnych cen i ustępstw w modelu najpierw uzależnij potem przejmij lub duś do ostatniej kropelki ;) , nie wspominając o różnych procesach sądowych od unikania płacenia podatków po nieuczciwą konkrencję..