Propozycja firmy Selva. Fot. Selva

Propozycja firmy Selva. Fot. Selva

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 27 gru 2013 18:01

Barometr trendów - Mediolan 2010

Rekordowa liczba wystawców, zwiedzających, a nawet akredytowanych dziennikarzy – tegoroczna, już 49. edycja międzynarodowych targów „ISaloni” w Mediolanie odniosła ogromny sukces.

Organizatorzy doliczyli się blisko 10 tys. nowości. Czy to koniec pesymistycznych nastrojów w branży? Wszystko wskazuje, że jednak tak. Tak ogromnego rozmachu targi „ISaloni”, wiodąca impreza w branży meblarskiej, nie miały nawet w swoich najlepszych latach – na przełomie lat 70-80. XX wieku. Targi „ISaloni” znów pokazały, że mają pozycję globalną. 

Meblarskie show

Mediolańskie „ISaloni” od prawie pół wieku wyznaczają trendy w modzie wnętrzarskiej. Na meblarskie haute couture zjeżdżają najsłynniejsze marki świata. Podobnie jak w latach poprzednich meble do salonów, sypialni, pokoi dziecięcych, bibliotek, gabinetów, holi pokazano w czterech działach tematycznych Salone Internazionale del Mobile: design, modern, living glam oraz classic.
Bez względu na styl mebli, jednym z wiodących trendów była ponadczasowość kolekcji zmierzająca w kierunku klasyki, postrzeganej jako antidotum na kryzys ekonomiczny. Doskonały krój „na lata użytkowania” (porównywany z krawiectwem z najwyższej półki), zwykle sygnowany nazwiskami światowej sławy projektantów, doskonałej jakości materiały, uniwersalność, maksymalna wygoda dopasowana do indywidualnych potrzeb – to jego wyznaczniki.

Element zaskoczenia

Ponadczasowa klasyka bynajmniej nie oznacza designerskiej nudy. Ważny jest element zaskoczenia, co gwarantują pomysły najlepszych projektantów świata. To przede wszystkim detale, jak niezwykłe kształty nóg-podstaw stołów, tapicerowanie całych krzeseł (łącznie z nóżkami), czy odejście od tradycyjnego, poziomu układu półek w szafkach na książki i meblościankach, ale także energetyzujące, soczyste kolory w roli akcentów: oranż, czerwień, zieleń, błękit. Jako kolor-baza zdecydowanie prym wiedzie biel, dużo jest także czerni. Doskonale się ma „design bez kształtu” – meble, wykonane z przezroczystych materiałów (szkło, tworzywa) – dosłownie znikają w domowej przestrzeni.

Łączenie funkcji

Meble mają często po kilka funkcji: łóżka są łączone ze stolikiem i oświetleniem nocnym, garderoby i regały na książki z telewizorami, a sofy mają skrytki na rzeczy, które współczesny użytkownik chce mieć zawsze pod ręką (telefon komórkowy, laptop, słuchawki, gazety, przekąski czy piloty). Salonowe kanapy zaś przybierają charakter modułowy – poszczególne części można dowolnie łączyć i przestawiać, zmieniając nie tylko ich kształt, ale i przeznaczenie, np. z funkcji wypoczynkowej na łóżko do spania. W kolekcjach do sypialni dużo jest mebli o charakterze gabinetowym: biurka, sekretarzyki, szafki na dokumenty.

Nowe materiały

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ