Anna Vonhausen, dyrektor kreatywna marki Vank. Fot Silke Reents

Anna Vonhausen, dyrektor kreatywna marki Vank. Fot Silke Reents

  • Autor: mg
  • 28 cze 2019 08:51

Berlińska premiera nowego produktu marki Vank

W maju w Berlinie odbyło się spotkanie z niemieckimi architektami, podczas którego marka Vank zaprezentowała po raz pierwszy nowy boks akustyczny "Vank_Wall_Box".

Wydarzenie miało miejsce w domu Refugio na Kreuzbergu. Refugio to miejski projekt zajmujący 6 pięter kamienicy i ogród na dachu z widokiem na dzielnicę Neukölln. Oprócz marki Vank, swoje wystąpienie przygotowały firmy: Kinnarps, Villeroy & Boch, Artis, Elica oraz Axel Praus, dyrektor zarządzający i architekt biura projektowego ww workingwell z Monachium.

Problemem, któremu poświęca się ostatnio najwięcej uwagi podczas aranżacji przestrzeni biurowej, jest hałas. Wynika on z popularności przestrzeni typu open space. W biurze poziom hałasu może sięgać nawet 60 dB, a już 35 dB wpływa na zakłócenie komunikacji i koncentracji. Poziom 55 dB oznaczany jest jako poważne podrażnienie. Nadmierny hałas wpływa nie tylko na narząd słuchu, lecz również na ogólny stan zdrowia i stan psychiczny.

Podczas swojego wystąpienia Anna Vonhausen, dyrektor kreatywna marki Vank, przytoczyła liczne wyniki badań. Np. badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda z 2018 roku dotyczyły zmiany przejścia z biura ze ścianami do open space. Przez 15 dni przed i po tej zmianie badano 52 pracowników, używając czujników somatycznych. Udowodniono, że w open space maleją interakcje bezpośrednie o 72% na rzecz komunikacji drogą mailową lub przez messenger. Wnioski badaczy: w open space pracownicy poddawani są nadmiernej stymulacji i nie mają już ochoty na nadmiar bodźców.

Mówienie mniej bądź przełączenie się na e-mail lub komunikator nie może być rozwiązaniem we współczesnych biurach. Człowiek jest istotą społeczną. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie stref, izolowanie źródeł hałasu - mówiła Anna Vonhausen.

W celu niwelacji poziomu hałasu stosuje się materiały absorpcyjne, ale często najlepsze efekty daje zmiana organizacji przestrzeni, wyizolowanie źródeł hałasu i przeniesienie ich do zamkniętych przestrzeni. Aktualny standard biur coraz częściej przewiduje boksy akustyczne, gdyż okazuje się, że to rozwiązanie potrzebne jest dla większych i mniejszych zespołów. 

Z myślą o takich przestrzeniach marka Vank zaproponowała wykończenie boksu akustycznego organicznym materiałem, który otrzymał nagrodę Green Produkt Award 2019. Wewnętrzna ściana kabiny wpływa pozytywnie na nasz słuch, wzrok, węch, dotyk i wywołuje pierwotne uczucie naszej nierozerwalnej więzi z naturą. Boks akustyczny może być wypełniony polną mieszanką arniki, chabrów, wrzosów, płatków róż i całych margaretek, nałożoną na oddychający podkład wykonany w 100% z lnu.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ