Biurka z regulowaną wysokością blatu umożliwiają pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Fot. Hettich

Biurka z regulowaną wysokością blatu umożliwiają pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Fot. Hettich

  • Autor: mg
  • 18 kwi 2018 10:57 (aktualizacja: 19 kwi 2018 08:25)

Biurka z regulowaną wysokością blatu - co proponuje rynek

Nowoczesne meble biurowe nie tylko wspierają pracowników w wykonywaniu obowiązków zawodowych, ale też dbają o ich zdrowie i samopoczucie. Doskonałym tego przykładem są biurka z regulowaną wysokością blatu. Na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań tego typu.

Siedzący tryb życia ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a przecież właśnie w tej pozycji spędzamy większość czasu w biurze. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), plasuje się on na czwartym miejscu listy przyczyn zgonów, których można było uniknąć. Nawet regularna aktywność fizyczna nie jest w stanie całkowicie cofnąć szkód w organizmie, które są konsekwencją siedzenia. Wielu z nas, niestety, skazanych jest na 8-godzinną pracę przy biurku. Czy oznacza to konieczność pogodzenia się z bólami i schorzeniami kręgosłupa? Okazuje się, że nie, a z pomocą przychodzą najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni biurowej.

W trosce o kręgosłup

Nowoczesne przestrzenie biurowe wykorzystują rozwiązania wspierające aktywność ruchową podczas pracy, która praktycznie nie była możliwa w przypadku korzystania z tradycyjnych biurek. Chodzi przede wszystkim o biurka z regulowaną wysokością blatu. Opcja zmiany wysokości blatu zapewnia szybkie przearanżowanie miejsca pracy. Dzięki temu raz może ono służyć realizacji standardowych obowiązków zawodowych, by po chwili przekształcić się w miejsce nieformalnych spotkań lub prezentacji. Szybka metamorfoza odbywa się za sprawą prostej regulacji wysokości blatu biurka.

Rozszerzona funkcjonalność nie jest jedyną zaletą tego typu rozwiązań. Nie można zapomnieć też o ich prozdrowotnym aspekcie. Swobodna zmiana pozycji z siedzącej na stojącą korzystnie wpływa na kondycję kręgosłupa pracownika.

Badania i lekarze nie pozostawiają złudzeń, a pracodawcy widzą korzyści wyposażenia stanowiska pracy w biurko z regulacją wysokości blatu, umożliwiającą płynne przejście z pozycji siedzącej do stojącej, bez przerywania realizowanych zadań, i pozwalającą na wykonywanie obowiązków osobom o różnym wzroście. Takie rozwiązanie zostało wykorzystane w naszym projekcie „Stand Up R”, czyli biurku, które umożliwia pracę w trybie sit and stand – mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. marketingu i handlu, członek zarządu Mikomax Smart Office. 

Szybka zmiana wysokości blatu roboczego to ergonomiczne rozwiązanie dla osób spędzających wiele godzin za biurkiem. W ten sposób chroni się kręgosłup przed skutkami długotrwałego siedzenia. Warto jednak wiedzieć, że dynamiczne stanowisko pracy może wpłynąć także na poprawę wydajności pracownika. 

Badania prowadzone pod kątem ergonomii stanowiska pracy pokazują, że możliwość zmiany pozycji w trakcie pracy jest nie tylko wskazana dla naszych kręgosłupów, ale poprawia także samopoczucie pracowników i podnosi wydajność ich pracy – przekonuje Joanna Nowak z firmy Hettich.

Wystarczy co godzinę wstać nawet na kilka minut, by ponownie móc pracować we właściwym skupieniu.

W górę i w dół

Podstawą konstrukcji biurka z regulowaną wysokością blatu jest wytrzymała, stabilna rama o dużym udźwigu, przekraczającym nawet 100 kg. Jej najważniejszym elementem są teleskopowe kolumny, które umożliwiają podniesienie lub opuszczenie blatu. Wielu producentów mebli biurowych zapewnia możliwość ustawienia szerokości ramy w zakresie kilkudziesięciu centymetrów. Dodatkowo oferują kilka szerokości blatów. Dzięki temu mebel można dopasować nie tylko do potrzeb wnętrza, ale też pracowników, którzy przecież różnią się zarówno wzrostem, jak i ciężarem ciała.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ