Rozbudowana szwalnia firmy Libro

Rozbudowana szwalnia firmy Libro

  • Autor: bm
  • 16 maj 2017 12:54 (aktualizacja: 17 maj 2017 09:48)

Branża meblarska buduje i modernizuje swoje fabryki

Ostatnie lata to dla branży meblowej okres dynamicznego rozwoju, wspieranego inwestycjami w budowę nowych fabryk, modernizowanie już istniejących hal produkcyjnych, unowocześnianie parku maszynowego. Wiele inwestycji jest w trakcie realizacji, część już funkcjonuje, a jeszcze inne są dopiero w planach.

Jedną z największych inwestycji w branży meblarskiej zainaugurowały pod koniec 2016 roku Fabryki Mebli "Forte" . Dzięki niej ma docelowo powstać 1000 nowych miejsc pracy. Warta 700 mln zł inwestycja wpisuje się w stworzony w Ministerstwie Rozwoju Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju polskiej gospodarki. Nowa hala magazynowa, zakład produkcji płyt wiórowych i fabryka mebli wraz z infrastrukturą logistyczną - to kolejne etapy inwestycji Fabryk Mebli Forte na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na inwestycje, szczególnie te związane z innowacyjnością, stawia też firma Szynaka Meble. Jak informowała agencja Newseria, wartość prowadzonych przez Grupę Szynaka w 2016 roku inwestycji wynosiła ok. 50–60 mln zł. W bieżącym roku natomiast ma zostać rozbudowane centrum logistyczne, które pozwoli firmie na bardziej konkurencyjną pozycję na świecie. Firma rozbudowuje również hale produkcyjne.

W grudniu 2016 roku firma Libro z Lubawy zakończyła rozbudowę szwalni. Dzięki tej inwestycji powierzchnia zakładu zwiększyła się do 620 m2, co pozwoliło na zwiększenie liczby stanowisk do 30 na jednej zmianie. Inwestycja zwiększyła moce produkcyjne firmy, a także komfort pracy pracowników i wpłynęła na poprawę funkcjonowania wydziału. Poza tym pozwoliła na stworzenie nowych miejsc pracy i zwiększenie zatrudnienia.

Grupa Egger zamierza zbudować zakład przetwórstwa drewna w Biskupcu w pobliżu Olsztyna. Projekt inwestycyjny obejmuje budowę od podstaw dużego zakładu przetwórstwa drewna, w którym oprócz płyt wiórowych i melaminowanych produkowane będą gotowe panele podłogowe i różnego rodzaju meble. Fabryka powstanie na obszarze blisko 88 ha. Plan przewiduje budowę obiektów produkcyjno-magazynowych o łącznej powierzchni ok. 170 tys. m2. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec 2021 roku.

Rozbudowę planuje też Fabryka Mebli Taranko w Morągu, która otrzymała zezwolenie na inwestycję w W-MSSE. Inwestycja obejmuje budowę magazynu, dzięki któremu będzie więcej miejsca w hali produkcyjnej. Firma zainwestuje 11,5 mln zł, zwiększy zatrudnienie ze 119 do 194 osób. Inwestycję zamierza zrealizować do końca 2021 r.

16 lutego br. zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otrzymał Warmińsko-Mazurski Klaster Meblowy. Planowana inwestycja zlokalizowana będzie w Smolnikach w Gminie Iława i polega na zwiększeniu mocy produkcyjnych zakładu. Planowany jest zakup i montaż nowoczesnych, sterowanych numerycznie maszyn do obróbki małych i wąskich elementów mebli, co znacząco zwiększy wydajność procesu technologicznego.

Na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego rozpoczęto wiosną 2017 budowę nowej fabryki, która będzie częścią niemieckiej firmy Feybri GmbH. Zakład Brinkmann Manufaktur będzie produkował między innymi materace i łóżka kontynentalne, które będą sprzedawane przede wszystkim na rynki niemiecki i austriacki. Po osiągnieciu pełnych mocy produkcyjnych zakład opuszczać będzie około 20 samochodów ciężarowych tygodniowo (ok. 600 łóżek). Docelowe zatrudnienie będzie na poziomie 150 osób, a powierzchni produkcyjna wraz z powierzchnią administracyjną na poziomie 3 500 m2. Szacowany koszt całej inwestycji to ok. 10 mln zł. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ