Branża meblarska kontynuuje trend wzrostowy
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, większość ważnych wskaźników ekonomicznych dotyczących polskiego przemysłu meblarskiego w okresie styczeń-czerwiec 2018 roku była lepsza niż w pierwszym półroczu ub.r.
Według Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2018 roku wyniki dotyczące produkcji różnych typów mebli były w większości przypadków lepsze niż w pierwszym półroczu 2017 roku. Niższa była jedynie lutowa i marcowa produkcja mebli kuchennych, a także wyniki produkcji tzw. mebli do siedzenia o konstrukcji głównie drewnianej w lutym, marcu, maju i czerwcu.
Warto przy tej okazji przyjrzeć się wskaźnikom opisującym produkcję, sprzedaż i ceny mebli w I półroczu br. Obrazuje to dynamikę rozwoju i kondycję branży. Otóż, porównując pierwsze półrocza 2018 i 2017 roku pod względem sprzedaży detalicznej w cenach stałych w segmencie produktowym „meble, rtv, agd”, odnotowano wzrost o 8,3 proc. Z kolei w tym samym czasie ceny notowane w grupie „meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy” wzrosły o 0,4 proc. Można też mówić o wzroście produkcji sprzedanej mebli aż o 8,8 proc. przy jednoczesnym spadku cen produkcji sprzedanej mebli o 0,6 proc. (w okresie styczeń-maj).
Dużo o stanie przemysłu meblarskiego mówią również wskaźniki opisujące przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie. W okresie styczeń-czerwiec 2018 roku przy produkcji mebli zatrudnionych było 162 tys. osób, co stanowi wzrost o 3,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Z kolei przeciętne wynagrodzenie (brutto) w pierwszych sześciu miesiącach wyniosło 3.607,31 zł, co złożyło się na wzrost o 7,6 proc. w zestawieniu z podobnym okresem w 2017 roku.
WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ