Claudio Tornati, prezes zarządu Teknika. Fot. Teknika

Claudio Tornati, prezes zarządu Teknika. Fot. Teknika

  • Autor: bm
  • 18 maj 2016 09:15 (aktualizacja: 18 maj 2016 13:34)

Branża meblowa współpracuje z uczelniami

Wydział Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podpisał porozumienie o współpracy z firmą Teknika - dostawcą technologii dla przemysłu drzewnego w Polsce. Nie jest to jednak jedyny przykład współdziałania branży drzewnej i meblowej z uczelniami wyższymi.

Na mocy porozumienia Teknika przyjmie na staż słuchaczy WTD, którzy będą mogli poszerzać wiedzę praktyczną m.in. w zakresie automatyzacji i robotyzacji w przemyśle drzewnym i meblarskim. „Statystycznie każdego dnia gdzieś w Polsce montowane jest urządzenie firmy Teknika. Jesteśmy największym i najbardziej cenionym dostawcą kompleksowych technologii dla przemysłu drzewnego i meblarskiego - zapewnia Claudio Tornati, prezes zarządu Teknika S.A. - „Zaprojektowane przez nas linie produkcyjne pracują zarówno u liderów tj. Szynaka, Black Red White, jak i małych i średnich tartakach, zakładach stolarskich, fabrykach okien czy mebli.”

Podpisanie porozumienia uczelni z firmą Teknika jest kolejnym krokiem w rozwoju dualnej formy kształcenia, jaką promuje WTD - mówi dr inż. Izabela Niziałek z SGGW. - „Zależy nam, by odbierając dyplom inżyniera technologii drewna nasi absolwenci mieli nie tylko wiedzę, ale także doświadczenie oczekiwane na rynku. Jestem przekonana, że firma Teknika się do tego przyczyni w ramach programu stażowego.”

W nowej siedzibie firmy Teknika w Warszawie studenci będą współuczestniczyli w tych nowatorskich projektach, opartych nie tylko na rozwiązaniach technicznych, ale także informatycznych. „Projektując program stażowy dla studentów i studentek WTD będziemy starali się wybierać dla nich zadania odpowiadające ich indywidualnym preferencjom, zainteresowaniom i predyspozycjom” - zapewnia Agnieszka Piotrowska z firmy Teknika.

Współpraca z firmą Teknika nie jest bynajmniej pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem SGGW. Kiedy na WTD uruchomiono kierunek Meblarstwo, pracownicy uczelni zaprosili do rozmów o ewentualnej współpracy renomowane firmy z branży meblowej i drzewnej, między innymi Forte, Homag, Bydgoskie Fabryki Mebli, IMA Polska czy Grupę Nowy Styl.

Współpraca naszego Wydziału z zakładami przemysłu drzewnego, w tym meblarskimi jest bardzo żywa i rozwija się dynamicznie. Obecnie mamy podpisane umowy o współpracy między innymi z takimi firmami jak: Fabryki Mebli Forte S.A, Homag Polska, Bydgoskie Fabryki Mebli, Grupa Nowy Styl, Pfleiderer SA., IKEA, STEICO, Mardom. Współpraca naszego Wydziału z wymienionymi firmami przebiega wielotorowo i obejmuje zarówno staże organizowane dla studentów, wykłady dla studentów pod hasłem „Między nauką a praktyką” prowadzone przez praktyków, współudział przedstawicieli firm w aktualizacji realizowanych programów studiów, jak i współpracę w zakresie realizacji prac badawczo-rozwojowych.” - mówił nam jesienią 2015 roku dr hab. inż. Piotr Borysiuk, prodziekan ds. dydaktyki.

Z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi współpracuje także na stałe Grupa Nowy Styl. Każdego roku w okresie letnim przyjmuje kilkudziesięciu studentów, szczególnie kierunków technicznych – mechaniki i budowy maszyn, mechatroniki, zarządzania i inżynierii produkcji. "Niedawno też zdecydowaliśmy się na ściślejszą współpracę z uczelnią, ponieważ zauważyliśmy konkretną niszę wśród absolwentów. Od października uruchamiamy z PWSZ w Krośnie nową specjalność studiów – Projektowanie i wytwarzanie w środowisku wirtualnym. Uczestniczyliśmy w tworzeniu programu nauczania, więc mamy pewność, że kształceni tam studenci będą mieli odpowiedni zakres zajęć." - informuje Justyna Wulf, dyrektor personalny w Grupie Nowy Styl.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ