Ceny mebli i produkcji sprzedanej w maju 2017 roku
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, majowe ceny mebli wzrosły o 0,1% w porównaniu do wyników z kwietnia br. Jednocześnie w tym samym okresie zanotowano spadek cen produkcji sprzedanej mebli, co w niedalekiej przyszłości może również oznaczać spadek cen w sprzedaży detalicznej.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2017 roku utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług o 0,1% i utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach towarów).
W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Jeżeli chodzi o ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem, to wzrosły one średnio w maju br. o 0,1%. Dokładnie o tyle droższe były w porównaniu do kwietnia ceny mebli i artykułów wyposażenia wnętrz.
Główny Urząd Statystyczny podał również wskaźniki cen dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu. Według wstępnych danych, w maju 2017 roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 2,5% w porównaniu z majem 2016 roku. Jednocześnie były one niższe o 0,5% niż w poprzednim miesiącu. Spadek o 0,3% zanotowano między innymi w cenach produkcji sprzedanej mebli.
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu obrazują zmiany cen w przemyśle, definiowanych jako kwoty, które otrzymuje producent za produkty, pomniejszone o należne podatki oraz o ewentualne rabaty i upusty. Dane te pozwalają ocenić, czy na etapie produkcji pojawiła się presja inflacyjna, która mogłaby wpłynąć na wzrost cen w sprzedaży detalicznej.
WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ