• Autor: ap
  • 27 gru 2013 18:00

Chwilowa stabilizacja na rynku mebli skrzyniowych

Aktualna sytuacja w segmencie mebli twardych oceniana jest przez producentów jako w miarę stabilna, a ewentualne zmiany w obrotach związane będą głównie z ogólną sytuacją ekonomiczną i koniunkturą w budownictwie.

Na pytanie o to, jak sytuacja w sektorze mebli skrzyniowych będzie zmieniała się w ciągu najbliższych miesięcy, przedstawiciele branży odpowiadają najczęściej, że nie spodziewają się spektakularnych zmian. W ostatnim kwartale 2013 oczekują ilości zamówień porównywalnej z analogicznym okresem roku 2012. Myślę, że sprzedaż utrzyma się na poziomie podobnym do dotychczasowego. Wpływ na rozwój rynku ma wiele czynników, wśród których należy wymienić: kurs złotego względem euro, inflację, emigrację zarobkową i rozwój budownictwa mieszkaniowego. Oceniając sytuację pod tym kątem, bliższy uznaniu jej za umiarkowanej z lekką tendencją zniżkową. – mówi Rafał Kucharski z firmy Meble Kucharscy.

Aktualna sytuacja w segmencie mebli twardych oceniana jest przez producentów jako w miarę stabilna, a ewentualne zmiany w obrotach związane będą głównie z ogólną sytuacją ekonomiczną i koniunkturą w budownictwie.

Opinię tę potwierdzają także przedstawiciele salonów meblowych. Sytuacja na rynku mebli twardych jest umiarkowana. Udział mebli skrzyniowych w ogólnej sprzedaży asortymentu pozostaje na podobnym poziomie. Nie obserwuję na obsługiwanym rynku zjawiska, o którym się czasem słyszy, jakoby meble tapicerowane cieszyły się rosnącym, a skrzyniowe malejącym zainteresowaniem klientów. Według danych, które posiadam jest constans. – mówi Tomasz Strączek, prokurent Mix Nieruchomości Kraków (Mix Meble).

Efektywne inwestowanie

Przedstawiciele firm podkreślają, że na zachowanie poziomu sprzedaży porównywalnej do roku ubiegłego pozwalają reorganizacje działalności i różnego rodzaju inwestycje w rozwój firmy. Podobno w okresie słabszej koniunktury najwięcej zyskują ci, którzy inwestują. Sprzedaż mebli skrzyniowych staje się opłacalna przy wysokiej skali produkcji, w tym sektorze wymagany jest też nowoczesny park maszynowy – zwraca uwagę Paweł Duczmal, kierownik sprzedaży krajowej Gawin Group – Aby poprawić konkurencyjność własnej oferty asortymentowej ważne jest badanie potrzeb rynku, poprawa jakości i wzornictwa oraz poszukiwanie wyrobów niszowych za przystępną cenę. Naszą strategią na kolejne lata jest więc dywersyfikacja produktu i różnicowanie oferty. W tym roku zreorganizowaliśmy także linie produkcyjne. We wrześniu pojawią się 3 nowe kolekcje mebli skrzyniowych. Oprócz tego będziemy się też mocno skupiać na rozszerzaniu swojej drugiej specjalizacji, którą są meble kuchenne.

Na rynku bez zmian

Co branżę mebli skrzyniowych czeka w kolejnych latach? Zdaniem producentów wydarzenia kryzysowe z ostatnich lat nadal będą mieć wpływ na sytuację ekonomiczną firm meblarskich. Jako niepokojące zjawisko producenci wymieniają zwłaszcza zawirowania na rynkach finansowych, które oddziałują na liczbę przydzielanych kredytów hipotecznych, a co za tym idzie spadek dynamiki rozwoju rynku deweloperskiego. Przebadana przez GUS koniunktura w budownictwie w lipcu 2013 wykazała niewielką zwyżkę, ale firmy budowlane nadal prognozują stagnację sytuacji, o ile nie jej pogorszenie.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ