W tym roku rozbudowano i zmodernizowano zakład firmy Impress – producenta papierów dekoracyjnych – w Ełku. Fot. Impress

W tym roku rozbudowano i zmodernizowano zakład firmy Impress – producenta papierów dekoracyjnych – w Ełku. Fot. Impress

  • Autor: Beata Michalik
  • 07 gru 2015 09:52 (aktualizacja: 28 gru 2015 18:03)

Co się wydarzyło w branży meblowej w 2015 roku?

Rok 2015 był okresem zdecydowanego ożywienia w branży meblowej – począwszy od zwiększonych wyników w eksporcie i wzrostu wartości produkcji sprzedanej mebli aż po ruch w inwestycjach i zmiany w obrębie spółek funkcjonujących na polskim rynku.

Szczególną aktywnością wykazały się w tym roku firmy w zakresie inwestycji – przede wszystkim w park maszynowy, nowe hale produkcyjne i magazynowe. Wiele z nich zrealizowano (lub zaplanowano realizację) na terenie specjalnych stref ekonomicznych, dzięki czemu udało się wynegocjować atrakcyjne warunki. Wzrosła też ilość punktów sprzedaży mebli, w tym między innymi salonów meblowych należących do dużych sieci. Nie zabrakło modernizacji, przejęć i akwizycji, otwarcia nowych obiektów targowych.

Inwestycje w moce produkcyjne

Nowa fabryka Grupy Nowy Styl w Jaśle, oficjalne otwarcie Żuławskiej Fabryki Mebli należącej do marki Meble Wójcik, inwestycje Grupy Szynaka, kosztowne plany Fabryk Mebli Forte i spółki Pfleiderer Grajewo – to tylko niektóre z potężnych inwestycji związanych ze zwiększeniem mocy produkcyjnych największych polskich fabryk. Część z nich została niemalże wymuszona przez rosnące zamówienia na meble i materiały do ich produkcji. Zamówienia głównie zagraniczne, bo to właśnie na eksporcie szczególnie skupili się w tym roku producenci. Podczas uroczystości otwarcia Żuławskiej Fabryki Mebli jej prezes Piotr Wójcik poinformował: Powstanie Żuławskiej Fabryki Mebli istotnie zwiększa nasze możliwości produkcyjne zarówno w kontekście rynku krajowego, jak i rynków eksportowych.. Okazuje się, że możliwości te zostaną zwiększone jeszcze bardziej, ponieważ firma planuje budowę kolejnej hali, której zakończenie zapowiadane jest na rok 2019.

Rozbudowa mocy produkcyjnych jest również głównym celem planowanych ogromnych inwestycji Fabryk Mebli Forte, które co prawda rozpoczną się dopiero w 2016 roku, ale są niewątpliwie efektem dobrej koniunktury na meble tej marki – zarówno na rynkach zagranicznych, jak i w kraju. Według oficjalnego komunikatu, spółka zainwestuje 589 milionów złotych w budowę zakładu produkcyjnego w Suwałkach, z pomocą finansową w postaci dotacji z Ministerstwa Gospodarki w wysokości ponad 57 milionów złotych.

Wartość inwestycji Pfleiderer Grajewo w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 roku wyniosła 61,2 mln zł (styczeń – wrzesień 2014 r.: 84,8 mln zł). W okresie trzeciego kwartału Pfleiderer Grajewo postanowiła zainwestować około 42 mln zł (około 10 mln EUR) w nową linię do lakierowania i szlifowania, nowe urządzenia do dostosowania produktów do wymagań klientów i bardziej efektywne urządzenia do cięcia. Inwestycja została rozpoczęta w III kw. 2015 roku i oczekuje się że zostanie sfinalizowana do końca 2016 roku.

Pozytywnie podsumowuje 2015 rok również firma Szynaka Meble. Inwestycje w rozwój poszczególnych zakładów, modernizacja i zakup nowego parku maszynowego, aktywność na krajowych i międzynarodowych rynkach meblowych, inwestycje w rozwój pracowników to tylko niektóre nasze osiągnięcia w kończącym się 2015 roku. Niezwykle ważnym wydarzeniem było otwarcie nowoczesnego Centrum Przemysłu Meblowego w Lubawie. To niewątpliwie jedyny tego typu obiekt, w którym dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym zrzeszamy w jednym miejscu przedstawicieli krajowej i światowej branży meblowej. - podkreśla Jan Szynaka, prezes firmy.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ