Targi Drema w Poznaniu

Targi Drema w Poznaniu

  • Autor: bm
  • 06 sie 2018 10:17 (aktualizacja: 07 sie 2018 10:10)

Coraz lepsza sytuacja w sektorze drzewnym i meblarskim

Rosną przychody producentów maszyn i narzędzi do drewna, poprawia się też rentowność branży. W latach 2011-2017 skumulowany wzrost obrotów wyniósł blisko 100 procent! Takie są wyniki analiz wykonanych przez InfoCredit dla targów Drema.

Firma InfoCredit, specjalnie dla magazynu „Drema/Furnica News”, przeanalizowała wyniki 10 największych producentów wyrobów tartacznych w ostatnich trzech latach. Suma przychodów tej dziesiątki wzrosła o ponad 22 proc., do 1,7 mld zł , a suma bilansowa o ponad 45 proc., do 1,5 mld zł. Przychody lidera zbliżają się do 500 mln zł, a firmy numer 10. w tym rankingu wynoszą 80 mln zł. Średnio firmy z pierwszej dziesiątki w tej branży zrealizowały sprzedaż za blisko 160 mln zł. Siedem przedsiębiorstw z najlepszej dziesiątki to firmy o wyłącznie polskim kapitale.

Dane potwierdzają także, że stała obecność na targach w Poznaniu pomaga zwiększać skalę biznesu. Firma InfoCredit wzięła pod uwagę wyniki grupy 5 liderów branży regularnie wystawiających się na Dremie i towarzyszących jej targach w ostatnich 4 latach. Zsumowane przychody tej grupy wzrosły w tym czasie o ponad 73 proc.

Eksport stanowi coraz większe źródło przychodów firm z sektora drzewnego. Tu także procentują kontakty nawiązane w Poznaniu. Eksport maszyn stolarskich z Polski w ostatnich trzech latach wzrósł z 80 mln USD do 125 mln USD. Z kolei import spadł z 251 mln USD do około 200 mln USD. To może oznaczać, że coraz więcej maszyn produkowanych jest w Polsce.

Najszybciej rośnie eksport maszyn stolarskich do Niemiec. W ostatnim roku sprzedaż do tego kraju wyniosła 65 mln USD (+32 proc.). Udział polskich maszyn w niemieckim imporcie to już prawie 13 proc. Niemcy to oczywiście nasz główny partner handlowy. Kolejne miejsca zajmują Rosja i Ukraina. Nie oznacza to jednak, że polskie skoncentrowane są na krajach ościennych. Przeciwnie, szukają nowych rynków zbytu. USA wśród naszych partnerów handlowych zajmują 4. miejsce. W pierwszej dziesiątce są także Chiny, Japonia, RPA i Sri Lanka.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ