System biurek Levitate z oferty Grupy Nowy Styl. Fot. Grupa Nowy Styl

System biurek Levitate z oferty Grupy Nowy Styl. Fot. Grupa Nowy Styl

  • Autor: mg
  • 19 gru 2018 15:37 (aktualizacja: 20 gru 2018 10:11)

Czołowi producenci mebli biurowych i sklepowych w Polsce - ranking

Redakcja czasopisma „Meble Plus”, korzystając z danych przygotowanych przez wywiadownię gospodarczą Bisnode, opracowała ranking prezentujący czołowych producentów mebli biurowych i sklepowych w Polsce. To jeden z najciekawszych i charakteryzujących się największym przyrostem sprzedaży segmentów krajowego przemysłu meblarskiego.

Kolejność poszczególnych firm została ustalona na podstawie wielkości przychodów z 2015 roku. To ostatni rok, w którym udało się uzyskać kompletne wyniki finansowe. Wielkość przychodów pozwala pokazać skalę działalności polskich producentów. Dodatkowo podaliśmy również zyski wypracowane przez poszczególne firmy na przestrzeni dwóch lat – 2014-2015.

Profesjonalizm i specjalizacja

Rynek mebli biurowych i sklepowych charakteryzuje wysoka specjalizacja ofert, zaawansowanie technologiczne produktów, a przede wszystkim niezwykłe zróżnicowanie obszarów zastosowania. Producenci, którzy pojawili się w naszym rankingu, zajmują się urządzaniem nie tylko biur i obiektów użyteczności publicznej, ale także sklepów, showroomów, magazynów i warsztatów, zapleczy gastronomicznych, pomieszczeń laboratoryjnych i placówek medycznych. Wielość potencjalnych odbiorców jest korzystna z handlowego punktu widzenia, zaś specjalizacja produktu przy jego wysokiej jakości to dobry sposób na zaistnienie na rynku, tym niemniej należy pamiętać, że każdy z tych obszarów wymusza jednocześnie konieczność sprostania częstokroć bardzo restrykcyjnym normom i przepisom.

Ważny jest eksport

Poziom sprzedaży tego typu mebli jest ściśle powiązany z kondycją rynku inwestycyjnego. Doskonale widać było to choćby przy okazji rozgrywanego w Polsce Euro 2012, gdy boom inwestycyjny związanym z międzynarodowym wydarzeniem generował również koniunkturę w przemyśle meblarskim.

Warto przy tym podkreślić, że rynek krajowy bynajmniej nie wyczerpuje ambicji tej branży. Wiele firm kładzie duży nacisk na działania eksportowe. Śledząc poczynania czołówki naszego rankingu, można wręcz stwierdzić, że rynki zagraniczne są głównym obszarem ich zainteresowań. Co więcej, np. polscy producenci mebli biurowych całkiem dobrze poczynają sobie na rynkach eksportowych, i to nie tylko europejskich. Wielu z nich sprzedaje meble pod własnymi markami, co nie często zdarza się polskim producentom specjalizującym się w meblach mieszkaniowych.

Mocna czołówka

Niekwestionowanym zwycięzcą naszego rankingu została Grupa Nowy Styl – nie tylko polski, ale i europejski lider w zakresie kompleksowych rozwiązań meblowych dla przestrzeni biurowych oraz miejsc użyteczności publicznej. Marka wyposażała już wielkie międzynarodowe korporacje, instytucje kulturalne, takie jak Opera w Monachium, oraz stadiony w Polsce i Francji, na których odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 i 2016 roku. Na krzesłach wyprodukowanych w zakładach Grupy Nowy Styl obradowali przywódcy państw podczas szczytu NATO w Lizbonie; zasiadają na nich urzędnicy w niemieckim Urzędzie Kanclerskim oraz publiczność w Leicester Square Theatre w Londynie. Potwierdzeniem globalnej strategii polskiego producenta były też udane akwizycje znanych europejskich marek, m.in. Grammer Office, Rohde&Grahl czy Sitag.

Także drugie miejsce firmy Profim, specjalizującej się szczególnie w produkcji ergonomicznych siedzisk biurowych, nie budzi zdziwienia. W ciągu ćwierć wieku działalności firma stworzyła blisko 100 kolekcji siedzisk we współpracy z czołowymi projektantami, specjalizującymi się w kreacji mebli biurowych. Profim produkuje ok. 120 tys. siedzisk miesięcznie, a sieć sprzedaży spółki obejmuje współpracę z 1.100 dealerami w 30 krajach.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ