Krzesła z kolekcji „Doodle” firmy Tacchini odznaczają się miękkimi, organicznymi kształtami. Projekt: Claesson Koivisto Rune. Fot. Tcchini

Krzesła z kolekcji „Doodle” firmy Tacchini odznaczają się miękkimi, organicznymi kształtami. Projekt: Claesson Koivisto Rune. Fot. Tcchini

  • Autor: mg
  • 16 maj 2019 09:14 (aktualizacja: 17 maj 2019 09:59)

Designerskie krzesła - dlaczego wybierają je projektanci wnętrz?

W 2019 roku nadal będzie rosła rola designerskich krzeseł w aranżacji wnętrz. Szczególną popularnością powinny cieszyć się krzesła tapicerowane, przypominające fotele.

We współczesnych wnętrzach krzesło przestało być już tylko i wyłącznie jednym z elementów użytkowych. Owszem, jego podstawową funkcją wciąż jest zapewnienie wygodnego i bezpiecznego siedzenia. Tym niemniej ostatnimi czasy zdecydowanie wzrosła jego rola dekoracyjna i to zarówno w przypadku mebli towarzyszących jadalnianemu stołowi, jak też występujących w aranżacji pojedynczo. Przy pomocy krzeseł Polacy mogą przeprowadzić metamorfozę we wnętrzu. To o wiele tańszy zabieg niż kupowanie nowej sofy czy gruntowny remont – wyjaśnia Marcel Wójcik, specjalista ds. public relations w Le Pukka Concept Store.

Duży wpływ na pojawienie się designerskich krzeseł w polskich wnętrzach mieli niewątpliwie projektanci wnętrz, z usług których coraz częściej zaczęli korzystać właściciele mieszkań i domów. Nie bez znaczenie była również nieustannie wzbogacana oferta showroomów. Dzięki nim bez problemu można znaleźć krzesła znanych marek zagranicznych. Jeśli dodać do tego rosnącą wiedzę i świadomość użytkowników, popularność designerskich krzeseł nikogo nie powinna dziwić.

Design w wersji… praktycznej

Czym kierują się Polacy przy wyborze oryginalnych krzeseł? Okazuje się, że główną rolę wciąż odgrywają względy praktyczne. Oprócz wygodnego siedziska i odpowiedniej wysokości, zwracają uwagę również na materiał i łatwość czyszczenia. Kolorystyka również jest ważna, przede wszystkim dlatego, że klienci zaczęli postrzegać krzesła nie tylko jako potrzebne siedzisko, ale również dekorację i element całego stylu, w jakim jest urządzone wnętrze – ocenia Marcel Wójcik.

Zdaniem przedstawicieli polskich showroomów i sklepów meblarskich, Polacy najchętniej kupują krzesła pochodzące ze Skandynawii i krajów śródziemnomorskich – Włoch i Hiszpanii. Przekonuje ich przede wszystkim stylistyka, wpisująca się w modny obecnie minimalizm, który wywodzi się właśnie z tradycji skandynawskiej. Często tego typu krzesła posiadają konstrukcję z naturalnego drewna, które ociepla chłodną aranżację, choć podstawy metalowe nie są przeciwskazaniem podczas zakupu. Warto nadmienić, że we współczesnych krzesłach kształt i dopracowanie szczegółów podstawy (nóg) są równie istotne jak siedzisko.

Czy w procesie zakupowym istotną rolę odgrywają marka producenta i nazwisko projektanta? Tu wciąż widać różnicę między rynkiem polskim i zachodnim. W krajach zachodnich proces wyboru i zakupu mebla przebiega bardzo świadomie, duże znaczenie mają marka i nazwisko projektanta. Polski rynek meblowy aspiruje do trendów zachodnich, jednak marka i nazwisko nie są jeszcze głównymi kryteriami wyboru. Z zainteresowaniem jednak obserwuję, że ten trend zaczyna się zmieniać i nazwisko twórcy projektu odgrywa coraz większą rolę – mówi Kamil Pieno, prezes firmy Claudie Design.

Jak widać, nazwisko designera, nawet tego z najwyższej półki, nie jest przepustką do sukcesu sprzedażowego. Tym niemniej można mówić o pewnych modach, w kreowaniu których niebagatelną rolę odgrywają media, jak miało to miejsce choćby w przypadku kultowego już fotela RM 58, autorstwa Romana Modzelewskiego.

Co przyniesie 2019 rok?

W opinii przedstawicieli branży, w bieżącym roku popularnością będą cieszyły się przede wszystkim krzesła zapewniające komfort użytkowania, a więc miękko wyściełane, o naturalnych kształtach.

W czasach dynamicznego postępu technologicznego człowiek szuka spokoju i ukojenia we wnętrzu i otaczających przedmiotach. Odnajduje je w naturze, wybiera kształty obłe, harmonijne. W Claudie zauważyliśmy, że klient często wybiera krzesło, które go otuli. Siedziska profilowane ze sklejki, kolor naturalnego drewna, tkaniny miękkie i miłe w dotyku: welwety, dzianiny – potwierdza Kamil Pienio.

Podobnego zdania jest Marcel Wójcik: W 2019 wciąż na topie będą krzesła tapicerowane z metalowymi nogami. Większe, przypominające fotele. Z podłokietnikami i głębokim siedziskiem.

W parze z wygodnymi kształtami iść będą tkaniny tapicerskie – głównie welwety i dzianiny – które dodatkowo podkreślają wygodę mebli. Co do ich kolorystyki, to królować będą głębokie zielenie, róże, granaty i czerwienie, ale w odcieniach stonowanych, nieco przygaszonych, wprowadzających do wnętrza wrażenie ładu i harmonii.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ