andria_spanie.jpg

andria_spanie.jpg

  • Autor: bm
  • 01 lip 2019 09:19 (aktualizacja: 04 lip 2019 12:49)

Do siedzenia czy do leżenia - jaka powinna być sofa z funkcją spania?

Dobra kanapa z funkcją spania powinna być wygodna zarówno do siedzenia, jak i do leżenia. Wbrew pozorom nie zawsze te dwie cechy idą w parze. Na co powinni zwrócić uwagę klienci, wybierając taki mebel? Mówią o tym eksperci – sprzedawcy z salonów meblowych.

Wyjątkowy design sofy nie zawsze idzie w parze z jej funkcjonalnością. Dlatego, jeśli chcemy kupić kanapę lub narożnik przeznaczony nie tylko do siedzenia, czasami trzeba iść na pewne kompromisy. Podstawowe kryteria, jakimi warto kierować się przy wyborze kanapy to: konstrukcja, powierzchnia spania, tkanina obiciowa, rodzaj wypełnienia i sposób rozkładania.

Konstrukcja, na której opierać się będzie kanapa, powinna być solidna i wykonana z dobrej jakości materiałów. Stelaż, okucia i inne elementy muszą wytrzymać bowiem użytkowanie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. – Szczególnie polecamy konstrukcje drewniane, najlepiej z drewna bukowego. Zapewnią one stabilność i dłuższą żywotność naszego mebla – mówi Grzegorz Cedrowski ze sklepu Faster, mieszczącego się w Centrum Handlowym Fasty.

Drugim ważnym elementem jest powierzchnia spania. Minimalna szerokość zapewniająca komfort wypoczynku to kwestia indywidualna. Niektóre osoby, nie tylko ze względu na swoje gabaryty, zmieszczą się na 60 cm. Inni natomiast wyśpią się wyłącznie, mając do dyspozycji dużo większe przestrzenie. Standardowa powierzchnia spania, jaką spotykamy w rozkładanych kanapach, waha się od 120 do nawet 170 cm, co daje odpowiednio 60 i 85 cm na jedną osobę. Warto także zwrócić uwagę na długość kanapy czy narożnika i dostosować ją do wzrostu domowników.

Kolejną kwestią jest wybór tkaniny obiciowej. Dobrze, aby materiał był wytrzymały i plamoodporny – w ten sposób nasz mebel zachowa swój dobry wygląd na długie lata. – Przy wyborze tkaniny należy zwrócić uwagę na jej parametry, a głównie na wytrzymałość mierzoną w cyklach Martinadale’a. Im wyższa liczba cykli, tym lepiej. Tkaniny dopuszczone w tapicerstwie powinny mieć ich około 10000, natomiast średnio w ciągu roku wykorzystujemy ich około 2000 – tłumaczy Grzegorz Cedrowski.

Jeśli pomieszczenie jest nasłonecznione, warto zwrócić też uwagę na odporność koloru na światło, gdyż słabsze tkaniny, stojąc bezpośrednio przy oknie, potrafią bardzo szybko się odbarwić. Natomiast aby zminimalizować ryzyko powstawania plam, wybierajmy tkaniny impregnowane, które łatwiej się czyści. – W sklepach dostępne są także specjalne impregnaty, którymi można co jakiś czas spryskiwać naszą kanapę w celu utworzenia lub odnowienia powłoki zapobiegającej zabrudzeniom – dodaje Błażej Dzierżyński ze sklepu RS Design z CH Fasty.

Wypełnienie to kluczowy element kanapy z funkcją spania. To właśnie od niego w dużej mierze zależeć będzie zarówno jakość snu, jak I siedzenia. – W kanapach dobrze sprawdzają się sprężyny kieszeniowe, spotykane w materacach. Ten typ wypełnienia dostosowuje się do kształtu ciała i jest niezwykle wytrzymały. Istnieją ponadto sprężyny bonellowe oraz pianki wysokoelastyczne – one też doskonale spełnią swoją rolę. Bez względu na ostateczny wybór, zawsze pamiętajmy o upewnieniu się, czy po rozłożeniu kanapy, oba elementy zawierają to samo lub podobne wypełnienie – mówi Błażej Dzierżyński.

Czego unikać? Przede wszystkim tanich pianek, które zapadną się i odkształcą już po kilku tygodniach użytkowania.

A jaki wybrać sposób rozkładania? Mamy do wyboru system polegający na wysunięciu siedziska (tzw. DL), system włoski, belgijski, delfin, wózek czy klik-klak. – Wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego ostateczny wybór to kwestia niezwykle indywidualna. Jak ułatwić sobie zadanie? Najprościej przetestować poszczególne mechanizmy jeszcze w sklepie – podsumowuje Błażej Dzierżyński z RS Design.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ