Biuro firmy Nordea, fot. Adam Grzesik, proj. Workplace

Biuro firmy Nordea, fot. Adam Grzesik, proj. Workplace

  • Autor: PAP
  • 31 sty 2020 12:10

Dolnośląskie/ 50 mln zł na rozwój małych i średnich firm w regionie

Ponad 50 mln zł zostanie przeznaczone na pożyczki i poręczenia dla małych i średnich firm z Dolnego Śląska. Pieniądze, którymi zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, pochodzą ze środków unijnych i budżetu państwa.

W czwartek w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali umowy z czterema instytucjami z regionu, które będą udzielać wsparcia na rozwój mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, a także pożyczek na założenie firmy przez osoby bezrobotne. Łączna wartość tych umów to ponad 50 mln zł.

Umowy podpisano z wrocławską Agencją Leasingu i Finansów, konsorcjum - Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" Sp., Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG w Legnicy oraz konsorcjum - Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej i Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Instytucje te będą udzielać pożyczek ze środków unijnych, z których oprócz firm i osób bezrobotnych, mogą też skorzystać spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Tu wspierane będą przedsięwzięcia rozwijające gospodarkę niskoemisyjną.

Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, podkreślił, że jednym z priorytetów tej instytucji jest pobudzanie przedsiębiorczości. "Cenimy potencjał ludzi, którzy zakładają swoje biznesy, tworzą miejsca pracy i zmieniają oblicze swojego regionu. Pożyczki unijne to dla nich szansa na rozwój, bo są udzielane na preferencyjnych warunkach" - powiedział Cieszyński.

Z kolei marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój regionu. "Unijne rankingi plasują nas wysoko pod względem nowych miejsc pracy, jakie powstają w regionie. Chcemy nie tylko utrzymać, ale rozwinąć ten trend - stąd kolejne umowy z pośrednikami, dzięki którym unijne wsparcie trafi do dolnośląskich firm" - powiedział Przybylski.

Do tej pory instytucje finansujące, współpracujące z Bankiem Gospodarska Krajowego podpisały na Dolnym Śląsku niemal 1,3 tys. umów pożyczkowych i poręczeniowych na kwotę przekraczającą 123 mln zł. Maksymalna, jednorazowa kwota pożyczki, to milion złotych.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ je/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ