Sukces mierzony w kilogramach to nie koniec drogi - panel inaugurujący Forum Branży Meblowej. Fot. Grupa PTWP

Sukces mierzony w kilogramach to nie koniec drogi - panel inaugurujący Forum Branży Meblowej. Fot. Grupa PTWP

  • Autor: mg
  • 20 lut 2017 10:09 (aktualizacja: 20 lut 2017 13:47)

Dyskusje o meblarstwie na "4 Design Days"

„Forum Branży Meblowej” było jednym z najważniejszych punktów programu drugiej edycji „4 Design Days”, imprezy poświęconej architekturze i designowi, która odbyła się w Katowicach w dniach 16-19 lutego br. W cyklu spotkań uczestniczyli przedstawiciele branży meblarskiej, dostawcy i projektanci.

Polskie meblarstwo znalazło się nieprzypadkowo w programie II edycji "4 Design Days". Jest to przecież jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rodzimej gospodarki. Zresztą rok 2016 potwierdził tylko jego rangę za sprawą rekordowego poziomu produkcji i wyników sprzedaży na rynkach zagranicznych.

W ramach „Forum Branży Meblowej” odbyły się trzy panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli branży meblarskiej. Były one poświęcone biznesowi, technologii produkcji i designowi, a więc obszarom, które kształtują obraz przemysłu meblarskiego.

Zdaniem uczestników panelu "Sukces mierzony w kilogramach to nie koniec drogi", który zainaugurował tegoroczne "Forum Branży Meblowej", wyniki sprzedaży mebli na rynkach zagranicznych w 2016 roku dają powody do optymizmu. Podkreślali to Piotr Wójcik, Adam Krzanowski i Wiesław Kalinowski, którzy powoływali się na doświadczenia swoich firm - odpowiednio: Fabryki Mebli Wójcik, Grupy Nowy Styl oraz KMK Kolekcja Mebli. W 2016 roku wzrost sprzedaży eksportowej szedł w parze ze zdobywaniem odbiorców na nowych rynkach, nie tylko europejskich.

Optymizm uczestniczących w dyskusji producentów tonowała Sylwia Oleńska z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Mebli, która wskazywała na  niedopasowanie polskich producentów do zmieniających się realiów rynkowych. Jej zdaniem, wciąż wiele firm z branży przywiązanych jest do standardowych rozwiązań, które wkrótce mogą przestać być konkurencyjne.

Z kolei w niedostatecznym rozwoju wzornictwa niebezpieczeństwo dla polskich meblarzy widziała Magdalena Lubińska z Code Design, która przekonywała, że właśnie design na zagranicznych rynkach może być skutecznym narzędziem budowania marki i przewagi konkurencyjnej. W tym miejscu Adam Krzanowski przypominał o konieczności znalezienia równowagi między formą a funkcją we wzornictwie, a także podkreślał rolę doskonalenia nowoczesnych technologii w meblarstwie.

Na koniec dyskusji poświęconej eksportowi polskich mebli Radosław Runowski z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zaprezentował sposoby wspierania polskich firm na rynkach zagranicznych.

Kolejna sesja została poświęcona optymalizacji produkcji mebli, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji mebli tapicerowanych i rozwoju związanych z nią technologii. Wszyscy uczestnicy dyskusji - Piotr Domański, Dariusz Domagała oraz Holger Max-Lang - byli zgodni, że bez inwestycji w technologię, bez dbałości o unowocześnianie produkcji, kształcenie w tym kierunku pracowników firma ma niewielkie szanse na bycie konkurencyjną zarówno na rodzimym rynku, jak i na rynkach zagranicznych.

Dyskusję "Polska branża zbroi się", moderowaną przez profesora Jerzego Smardzewskiego, kierownika Katedry Meblarstwa na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, rozpoczęła prezentacja, którą wygłosił Holger Max-Lang, dyrektor sprzedaży na Centralną i Wschodnią Europę firmy Lectra Deutschland. Temat wystąpienia brzmiał "Współpraca, wiedza, innowacja – nowa era w produkcji mebli tapicerowanych".  

Natomiast o koncepcjach nowoczesnych biur i sposobach ich aranżacji rozmawiali uczestnicy panelu zatytułowanego „Krzesło biurowe niejedną ma formę”, który zamknął część dyskusyjną "Forum Branży Meblowej”. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ