Działalność CSR to ważny element strategii niektórych firm.

Działalność CSR to ważny element strategii niektórych firm.

  • Autor: bm
  • 20 maj 2019 08:13 (aktualizacja: 22 maj 2019 20:11)

Działalność społeczna firm meblarskich - ważny element strategii

Aktywność społeczna firm to ważny element ich strategii działania na rynku. Dzięki temu zyskują zaufanie społeczne, co przekłada się również na uznanie klientów. W działalność określaną jako CSR angażują się coraz częściej firmy z branży meblarskiej.

80 proc. dużych firm angażuje się społecznie. Dla wielu staje się to ważnym elementem strategii - pisze agencja informacyjna Newseria. Badanie „CSR w praktyce – barometr Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej” wskazuje, że firmy angażują się w działania CSR ze względu m.in. na zwiększające się zaufanie wśród pracowników (35 proc.) i klientów (32 proc.).

W raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” jest już 1 549 praktyk zgłoszonych przez 229 firmy. W ciągu roku oznacza to ok. 30-procentowy wzrost. Coraz więcej firm nie tylko angażuje się w dobre praktyki, lecz także rozwija całą strategię CSR. Należy do nich między innymi Grupa Nowy Styl, która w ciągu ostatnich sześciu lat opublikowała już 3 raporty poświęcone właśnie tematyce CSR. Twórcy najnowszego raportu zawarli w nim cele strategiczne Grupy Nowy Styl w 6 obszarach: relacji z pracownikami, klientami, społecznością lokalną i dostawcami, a także wpływu na środowisko i standardów etycznych. "Raport przygotowujemy z myślą o całym naszym otoczeniu, ale szczególnie o pracownikach i klientach. Nasi klienci to przede wszystkim przedsiębiorstwa, bardzo często międzynarodowe organizacje, dla których bezpieczeństwo produktów, spełnianie norm środowiskowych czy odpowiedzialność dostawcy są podstawowym warunkiem współpracy. - podkreśla Alina Szastok z Grupy Nowy Styl.

W CSR angażują się również Fabryki Mebli Forte - przedsiębiorstwo stawia przede wszystkim na wsparcie dla pracowników i lokalnych społeczności. W tym roku firma została doceniona za swoje inicjatywy - przedszkola "Żółty Słonik" i program wolontariatu pracowniczego znalazły się na liście dobrych praktyk w raporcie "Odpowiedzialny biznes w Polsce". Jest to największy i najważniejszy w Polsce przegląd działań biznesu społecznie odpowiedzialnego (z ang. CSR) w danym roku, wydawany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W tegorocznym zestawieniu Fabryki Mebli Forte zostały dwukrotnie wyróżnione w kategorii „Praktyki z zakresu pracy”.

Mówiąc o zaangażowaniu społecznym i proekologicznym nie można zapomnieć o praktykach stosowanych przez IKEA. Działalność charytatywna, inicjatywy proekologiczne, dbałość o zrównoważony rozwój, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii - to tylko niektóre przykłady na szeroko zakrojoną działalność CSR szwedzkiego koncernu.

Jak informuje Newseria, blisko 40 proc. firm ma świadomość korzyści z prowadzenia działalności zgodnie z zasadami CSR. Potwierdzają to wyniki badania The 2018 Deloitte Millennial Survey. Dla 83 proc. badanych przedstawicieli pokolenia Y sukces przedsiębiorstwa powinien oznaczać coś więcej niż tylko wyniki finansowe. Dla 75 proc. międzynarodowe korporacje mają potencjał, by rozwiązać problemy społeczne czy te związane z ochroną środowiska.

 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ