Fot. Grupa Nowy Styl

Fot. Grupa Nowy Styl

  • Autor: PAP
  • 03 sty 2020 09:02

E-usługi przyjazne przedsiębiorcom

E-usługi cieszą się rosnącą popularnością w naszym kraju. Według ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, w 2019 r. z usług administracji publicznej za pomocą internetu skorzystało ponad 40 proc.- pisze piątkowa "Gazeta Polska Codziennie".

"GPC" przytoczyła dane resortu cyfryzacji, z których wynika, że obecnie prawie 100 proc. jednostek administracji publicznej udostępnia swoje usługi on-line.

"Dane GUS pokazują, że ponad 40 proc. Polaków skorzystało już z usług e-administracji. W największym stopniu cyfrowe usługi wykorzystują przedsiębiorcy, dlatego że dziś praktycznie wszystkie procesy w relacji firma - urzędy i administracja odbywają się już drogą elektroniczną" - powiedział minister Zagórski w rozmowie z agencją Newseria Biznes, której fragmenty opublikowała gazeta.

Zwróciła też uwagę, że o przekonaniu obywateli do e-usług świadczy szybko rosnąca liczba zakładanych profili zaufanych.

"Obecnie już 4,5 mln Polaków posiada cyfrową tożsamość. Ważnym etapem w rozwoju kontaktów on-line z administracją było uruchomienie we wrześniu 2019 r. platformy Mój Gov, która pozwala na uzyskanie dostępu do praktycznie całej administracji" - czytamy.

"GPC" przypomniała, że poprzez platformę można m.in. wysłać wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, uzyskać dostęp do PUE ZUS i internetowego konta pacjenta oraz danych zgromadzonych m.in w rejestrze PESEL, Rejestrze Dowodów Osobistych czy Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W 2019 r. zakres oferowanych przez administrację e-usług rozszerzył się o wdrożony w lutym Twój e-PIT, w ramach którego urząd skarbowy wypełnia deklaracje PIT-37 i PIT-38 zamiast podatników.

Według resortu cyfryzacji to najpopularniejsza - obok wnioskowania on-line o dowód osobisty - usługa, z której skorzystało w ubiegłym roku prawie 7 mln Polaków. W tym roku podobna usługa ma zostać uruchomiona również dla przedsiębiorców.

"Przed nami wciąż bardzo wiele do zrobienia. To m.in. upowszechnienie usług chmurowych w biznesie i administracji. Istotne jest też wspieranie budowy rozwiązań, które bazują na nowoczesnych technologiach, jak chociażby sztuczna inteligencja, internet rzeczy czy sieć 5G, której uruchomienie spodziewane jest w 2020 r." - powiedział minister Zagórski. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ robs/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ