Fot. Publikator

Fot. Publikator

  • Autor: PAP
  • 11 marz 2020 14:03 (aktualizacja: 11 marz 2020 14:48)

Emilewicz: epidemia koronawirusa może obniżyć wzrost PKB w 2020 r. o 0,5-1,3 pkt proc.

Odroczenie płatności podatków i składek ZUS, dopłaty do kredytów przewiduje m.in. pakiet osłonowy dla przedsiębiorców z branż poszkodowanych przez koronawirusa - poinformowała we wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że epidemia może obniżyć wzrost PKB w 2020 r. o 0,5-1,3 pkt proc.

Szefowa resortu rozwoju podkreśliła, że rząd przygląda się sytuacji i dziś można szacować, że negatywny skutek epidemii dla wzrostu PKB w 2020 r. może wynieść od 0,5 do 1,3 pkt proc. "Ale ciągle polska gospodarka rozwija się szybko. Nie można mówić o kryzysie ani recesji". Dodała, że że nawet z negatywnymi skutkami epidemii wzrost PKB będzie w tym roku na poziomie co najmniej 2 proc.

"Jak szacujemy, w pierwszej kolejności największe starty będą ponosiły szeroko rozumiana branża turystyczna. Wiemy, że są firmy, które rejestrują nawet 80 proc. anulacji imprez w których udział mieli wziąć turyści" - wskazała. Dodała, że kolejna szczególnie odtknięta przez epidemię branża to szeroko rozumiana branża transportowa.

Emilewicz powiedziała, że w efekcie "intensywnych" spotkań oraz kilkudniowej narady ze wszystkimi przedstawicielami polskich instytucji rozwoju: Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Polskim Funduszem Rozwoju, Agencją Rozwoju Przemysłu, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędem Zamówień Publicznych przygotowaliśmy pierwszy pakiet, który chcielibyśmy ująć w specustawie, który przedstawimy państwu, jako zamknięty projekt na początku przyszłego tygodnia.

Emilewicz przypomniała, że na mocy obowiązujących przepisów, w razie kłopotów finansowych przedsiębiorcy mogą aplikować do ZUS o rozłożenie na raty, odłożenie lub umorzenie składki na ubezpieczenia społeczne.

"To, co będzie nowością w ustawie, to zniesienie opłaty prolongacyjnej - dodatkowej opłaty, którą musi ponieść przedsiębiorca z tytułu rozłożenia na raty" - dodała. Wskazała, że "podobny mechanizm już dziś proponujemy we wszystkich obciążeniach podatkowych - VAT, CIT i PIT"

Szefowa resortu rozwoju powiedziała ponadto, że zostanie przesunięte w czasie wejście w życie przepisów dotyczących nowych plików JPK w ustawie o VAT, które miały zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku. Zapowiedziała, że przepisy te zaczną obowiązywać od 1 lipca br. Jak zaznaczyła, wprowadzono nowy sposób rozliczenia straty w taki sposób, aby stratę, jaką przedsiębiorcy poniosą w 2020 roku, można było odliczyć, kiedy pojawi się obowiązek w przyszłym roku od podatku, który był należny w 2019 roku" - przekazała Emilewicz.

Szefowa resortu rozwoju dodała, że w specustawie, która ma pomóc firmom w zawiazku z epidemią koronawirusa znalazły się rozwiązania elementy poprawiające ich płynność finansową. "Elementem poprawiającym płynność finansową firm będą tanie pożyczki i gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego" - powiedziała.

Jak dodała, z jednej strony zostanie rozszerzony zakres pomocy de minimis, czyli tej, która jest w najprostszych regułach i warunkach udzielana dzisiaj przez sektor bankowy małym i średnim firmom. "Dzisiaj wartość pożyczki i gwarancji udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego nie przekracza 60 proc. wartości udzielanej pożyczki - chcemy zwiększyć tę kwotę do 80 proc. a całkowitą wartość z 200 tys. euro podnieść do 500 tys. euro" - wskazała.

"Ponieważ jest to nowy schemat pomocy publicznej, jestem już po rozmowie z panią komisarz (Margarethe - PAP) Vestager. Przedstawiałam te projekty, one bardzo szybko zostaną notyfikowane w Komisji Europejskiej" - wyjaśniła Emilewicz.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ