Fot. Forte

Fot. Forte

  • Autor: bm
  • 28 lis 2016 09:06 (aktualizacja: 30 lis 2016 10:36)

Fabryki Mebli Forte inicjują wielką inwestycję!

Fabryki Mebli "Forte" S.A. zainicjowały największą inwestycję w historii Spółki i jedną z największych inwestycji polskiego biznesu w ostatnich latach, dzięki której powstanie 1000 nowych miejsc pracy. Warta 700 mln zł inwestycja wpisuje się w stworzony w Ministerstwie Rozwoju Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju polskiej gospodarki.

Nowa hala magazynowa, zakład produkcji płyt wiórowych i fabryka mebli wraz z infrastrukturą logistyczną - to kolejne etapy inwestycji Fabryk Mebli Forte na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firma zapowiada, że w nowych fabrykach znajdzie zatrudnienie około 1000 osób.

Łączny koszt inwestycji to około 700 mln zł, a będzie ona realizowana przez spółkę zależną Tanne. Jak informuje agencja informacyjna Newseria, elementy inwestycji będą oddawane do użytku odpowiednio w 2017, 2018 i 2020 roku. Suwalska fabryka będzie największą od kilkunastu lat i najnowocześniejszą inwestycją branży meblowej w całej Europie. Powstawać w niej będą płyty wiórowe najnowszej generacji i meble. Standardy jakościowe i ekologiczne (m.in. dot. emisji) z dużym zapasem spełniają obecne normy ochrony środowiska.

Dzięki inwestycji Forte stworzy ok. 1000 nowych miejsc pracy. Wielu nowo zatrudnionych pracowników będzie wykształconych w Zespole Szkół Technicznych i w Zespole Szkół Zawodowych nr 6 w Suwałkach, gdzie Spółka prowadzi klasy patronackie, w których kształcą się kandydaci na pracowników europejskiego lidera produkcji mebli. W ramach inwestycji powstanie także przyzakładowe przedszkole dla dzieci pracowników Forte.

Jak informuje Newseria, po zrealizowaniu inwestycji Spółka znacząco zwiększy swoją kontrybucję podatkową do budżetu miasta Suwałki z ok. 7 mln zł rocznie dziś (z tytułu podatków PIT, CIT i od nieruchomości) do ok. 17 mln zł.

Inwestycja Fabryk Mebli „Forte” S.A. wpisuje się w realizację Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Pokazuje, że polskie firmy mogą konkurować z zagranicznymi inwestorami już nie tylko poprzez koszty zatrudnienia, ale również poprzez innowacje. Jestem przekonany, że powstający zakład Fabryk Forte i realizowane tu przedsięwzięcia pozwolą wykorzystać lokalny potencjał i włączyć okoliczne obszary w procesy rozwojowe, tak by budować silną gospodarkę w regionie” – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

„Jesteśmy niezwykle usatysfakcjonowani, uruchamiając inwestycję, znaczącą nie tylko dla regionu, ale także dla całej polskiej gospodarki i kluczową dla branży meblowej. Mimo wielkiej skali projektu udaje nam się pozostać blisko lokalnej, suwalskiej społeczności. Udowadniamy, że znaczące inwestycje nie są domeną wyłącznie zagranicznego kapitału. Inwestycja w Suwałkach to rdzennie polski projekt, który tworzy wartość dodaną dla całej polskiej gospodarki” – powiedział Maciej Formanowicz, Prezes Zarządu Fabryk Mebli "Forte" SA.

Źródło: Newseria

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ