Przedstawiciele spółek, które trafiły na tegoroczny Respect Index. Fot. GPW

Przedstawiciele spółek, które trafiły na tegoroczny Respect Index. Fot. GPW

  • Autor: mg
  • 30 sty 2018 11:17

Firma Forte doceniona za wysokie standardy zarządzania

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła nowy skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie, tzw. Respect Index. Jedynym producentem mebli, który znalazł się w tym gronie, jest firma Forte. Respect Index grupuje spółki zarządzane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony.

W wyniku weryfikacji przeprowadzonej przez firmę Deloitte w skład XI edycji indeksu weszło 28 spółek. W tym elitarnym gronie po raz drugi z rzędu znalazła się firma Forte. Po wieloetapowym badaniu do indeksu trafiają spółki, które charakteryzują się dobrą płynnością, nienagannie wypełniają zasady ładu korporacyjnego, w swojej działalności uwzględniają czynniki ekologiczne, społeczne i pracownicze, dbają też o relacje z otoczeniem. Dyplom uczestnictwa w XI edycji Respect Index w imieniu Forte odebrała Urszula Karpiuk, dyrektor audytu wewnętrznego.

W tegorocznej edycji Respect Index liczba zakwalifikowanych spółek jest najwyższa w historii.

Nie ma wątpliwości, że polskie spółki publiczne coraz częściej dostrzegają potrzebę uwzględniania nie tylko czysto finansowych czynników, ale także ekologicznych, społecznych czy pracowniczych. Jako konserwatywny ekolog cieszę się, że coraz więcej notowanych na GPW emitentów podejmuje działania w obszarze zrównoważonego rozwoju. Giełda jest idealnym miejscem łączenia podaży z popytem, a wzrost wartości indeksu Respect o 85 proc. w ciągu ostatnich ośmiu lat nie pozostawia wątpliwości, że spółki odpowiedzialne społecznie to cenne dobro – powiedział Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Respect Index to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych. Projekt został wprowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w 2009 roku, kiedy ogłoszono pierwszy skład Indeksu. Obejmuje on polskie i zagraniczne spółki z Głównego Rynku GPW. Do indeksu aspirować mogą spółki o najwyższej płynności, czyli wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 lub sWIG80. Trafiają do niego firmy, które przechodzą trzystopniową weryfikację prowadzoną przez GPW i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Trzecim warunkiem jest odpowiedzialne społecznie zachowanie wobec środowiska, społeczności i pracowników, które jest analizowane na podstawie ankiety weryfikowanej przez audytora projektu firmę Deloitte. Zgodnie z obecną formułą, badanie spółek i rewizja składu indeksu jest przeprowadzana raz w roku.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ