Siedziba Fabryk Mebli Forte w Ostrowi Mazowieckiej. Fot. Archiwum

Siedziba Fabryk Mebli Forte w Ostrowi Mazowieckiej. Fot. Archiwum

  • Autor: mg
  • 08 wrz 2017 11:23 (aktualizacja: 11 wrz 2017 11:59)

Firmy branży meblowej napędzają polską giełdę

Giełdowy Indeks Produkcji wzrósł w sierpniu br. o 3.8 proc. - do poziomu 1.156.8 pkt. To między innymi zasługa firm branży meblarskiej. Z danych GUS wynika, że produkcja sprzedana przemysłu przetwórczego w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła w ostatnim miesiącu o 6.9 proc.

Czytaj też: Produkcja mebli w Polsce w lipcu 2017 roku

W sierpniu, jak podał Główny Urząd Statystyczny, produkcja sprzedana przemysłu przetwórczego w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 6.9 proc. Jednak w porównaniu do poprzedniego miesiąca zanotowano spadek o 9.2 proc. Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 11.1 proc. r/r, ale w ujęciu miesięcznym spadły (-19.2 proc. m/m). Mieszane odczucia względem wyników branży przemysłowej udzieliły się również inwestorom. Większość spółek z GIP60 zanotowała niewielkie spadki. Mimo to indeks wzrósł o 42.3 pkt (3.8 proc m/m). Na plusie sierpień zakończyło niewielkie grono spółek, jednak w niektórych przypadkach wzrosty okazały się bardzo wysokie. 

Powody do zadowolenia mają między innymi firmy branży meblarskiej. Spółki z tego segmentu urosły w sierpniu średnio o 10.08 proc., głównie za sprawą wzrostu na akcjach spółki Forte o 12.1 proc. m/m. Po drastycznym tąpnięciu na cenach akcji giganta meblarskiego w lipcu szybko wziął się on za odbudowę swojej wartości rynkowej. Lipcowy spadek należy powiązać z rozczarowującymi wynikami finansowymi z pierwszej połowy bieżącego roku (spadek EBIT o 37.3 proc. r/r). Skąd jednak tak szybkie odbicie na akcjach tej spółki? Wcześniejsza korekta mogła okazać się zbyt głęboka. W końcu Forte od lat rozwija się bardzo przyzwoicie, konsekwentnie realizując założoną strategię wzrostu wartości. Odbicie na akcjach Forte można wiązać również ze wzrostem podaży drewna, jakiego doświadczyliśmy w ostatnim czasie — ocenia Maciej Zaręba z DSR, pomysłodawca i współtwórca indeksu GIP60.

Nastroje wśród kadry menedżerskiej firm produkcyjnych z całego świata zdradzają bardzo dobrą koniunkturę globalnej branży przemysłowej. Firma IHS Markit podała, że w sierpniu indeks PMI uśredniony dla całej światowej gospodarki przyjął wartość 53.1, ustanawiając 75-miesięczne maksimum. W tym samym czasie PMI obliczany dla całej strefy euro wzrósł o 1.2 pkt m/m do poziomu 57.4. Po raz kolejny głównymi filarami wzrostu PMI w strefie euro były gospodarki: Niemiec (59.3), Holandii (59.7) i Austrii (61.1), a w dwóch ostatnich przypadkach mamy do czynienia z 78-miesięcznymi rekordami.

Doskonała koniunktura w europejskim przemyśle wpłynęła również na poprawę nastrojów wśród menedżerów polskich spółek produkcyjnych. Indeks PMI dla polskiego przemysłu wrósł o 0.2 pkt do poziomu 52.5, a wśród przyczyn dobrego nastroju ankietowani wymieniali najczęściej wzrost wielkości produkcji i liczby nowych zamówień pochodzących zarówno z rynku krajowego, jak i z rynków zagranicznych. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ