Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: bm
  • 24 lut 2016 12:25 (aktualizacja: 25 lut 2016 08:11)

Firmy niechętnie korzystają z systemów zarządzania

Z danych GUS wynika, że systemy ERP, służące do planowania i zarządzania zasobami firmy, są wykorzystywane tylko przez 22 proc. polskich przedsiębiorstw. Tymczasem średnia dla UE to 31 proc., a w niektórych krajach korzysta z nich prawie co druga firma.

Jak podaje serwis informacyjny Newseria, branża IT wciąż jednak liczy na dynamiczne wzrosty w tym obszarze. Tym bardziej że zamówieniom na systemy sprzyjać będą programy unijne.

„Rynek ERP, rynek informatyczny stale rośnie, a my sukcesywnie notujemy wzrosty w segmencie zarówno średnich firm, jak i uczelni, w których jesteśmy jednym z liderów rynku. Rynek tej jest jednak zależny od dotacji unijnych. Cały czas branża czeka na uruchomienie programów unijnych i liczy na to, że nowa perspektywa będzie dużą szansą” – mówi Wacław Szary, prezes zarządu OPTeam.

Systemy ERP, poprzez udostępnianie informacji między wszystkimi działami w przedsiębiorstwie, ułatwiają planowanie i zarządzanie zasobami firmy. Jak wynika z raportu GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2011–2015”, wykorzystanie ERP w 2015 roku deklarowało 22 proc. firm (wzrost z 17 proc. w ciągu roku). Wśród dużych podmiotów odsetek ten jest znacząco wyższy – wynosi 83,2 proc. Stopień wykorzystania ERP zależy też od branży. Najwyższy był w dwóch kategoriach: naprawa i konserwacja komputerów i sprzętu komputerowego (47,2 proc.) oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię, gaz, parę wodną i gorącą wodę (42,7 proc.). Najrzadziej korzystały z nich natomiast firmy z branży gastronomicznej oraz budowlanej.

Źródło: Newseria

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ