• Autor:
  • 01 lut 2006 00:00

Forte produkuje w Rosji - inwestycja za 9 milionów euro

15 grudnia ub.r. grupa Forte otworzyła fabrykę mebli we Władimirze. Rosyjski zakład, w który dotychczas zainwestowano ok. 9 mln euro, w tym roku osiągnie pełnię mocy produkcyjnych. W kolejnych latach wartość produkcji powinna osiągnąć poziom 20 mln euro rocznie.

Ze względu na potencjał i i wysokie tempo rozwoju rynek rosyjski jest dla Forte strategiczny. Od lat prowadzimy tam działalność handlową, ale dopiero dziś, dzięki rozpoczęciu produkcji, możemy mówić o ekspansji Forte na tym rynku – podkreśla Maciej Formanowicz, prezes grupy. Dotychczas meble Forte sprzedawane w Rosji pochodziły z firmowej fabryki w Artiomowsku na Ukrainie. Teraz będzie się ona mogła skupić na rozwoju sprzedaży na rynku ukraińskim.

Ok. 200 asortymentów mebli (skrzyniowe meble mieszkaniowe i biurowe) z zakładu we Władimirze trafiało będzie głównie na rynek rosyjski. To właśnie bliskość potencjalnych odbiorców zdecydowała o wyborze lokalizacji. W promieniu ok. 200 km położone są największe, docelowe miejsca sprzedaży: Moskwa, Jarosław, Niżnyj Nowgorod, Riazań czy Iwanowo. Korzystne dla firmy będzie też uzyskanie ulgi w podatku dochodowym i zwolnienie z podatku od nieruchomości przez 5 lat.

Fabryka we Władimirze prowadzona jest przez spółkę Forte Rus. Początkowo planowano budowę fabryki w Nowgorodzie. W maju ub.r. firma wygrała przetarg na nieruchomości upadłej kilka lat temu Władimirskiej Fabryki Mebli, co zdecydowało o zmianie lokalizacji i przyspieszeniu inwestycji. Od tego czasu przeprowadzono remont budynków, hal produkcyjnych i magazynowych, a także montaż nowoczesnych linii produkcyjnych, m.in. maszyn sterowanych numerycznie. Fabryka będzie też pracowała w oparciu o zintegrowany system informatyczny SAP R3. Pracują w nim wszystkie polskie fabryki grupy Forte.

We władimirskim zakładzie pracę znalazło 170 osób. Osiągnięcie pełni mocy produkcyjnych pozwoli zwiększyć zatrudnienie do 250 osób. Kluczowi pracownicy (głównie technolodzy) zostali przeszkoleni w fabrykach grupy w Polsce.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ