Siedziba firmy Forte w Ostrowi Mazowieckiej. Fot. Archiwum

Siedziba firmy Forte w Ostrowi Mazowieckiej. Fot. Archiwum

  • Autor: mg
  • 05 paź 2018 11:13 (aktualizacja: 08 paź 2018 10:33)

Forte przesuwa decyzję o budowie piątej fabryki

Według początkowych planów, budowa piątej fabryki Forte, zlokalizowanej w Suwałkach, miała ruszyć jeszcze w 2018 roku. Teraz decyzja o inwestycji została przesunięta na I kwartał przyszłego roku.

Dopiero w marcu 2019 roku zarząd Grupy Kapitałowej Forte ma podjąć decyzję o terminie rozpoczęcia budowy piątej fabryki. W tej chwili jeszcze nie wiadomo, czy inwestycja ruszy w 2019, czy dopiero w 2020 roku. Powodem przesunięcia terminu (pierwotnie realizację planowano rozpocząć już w połowie 2018 roku) jest przede wszystkim spadek sprzedaży mebli na rynkach Europy Zachodniej i w Polsce. Jednocześnie Forte musi poprawić rentowność sprzedaży, aby nie przekroczyć kowenantów, zdefiniowanych w warunkach pozyskanego przez spółkę finansowania.

Ostateczną decyzję o uruchomieniu piątego projektu fabryki mebli podejmiemy pod koniec pierwszego kwartału 2019 roku. Po pierwsze, musimy wiedzieć, co się dzieje z rynkiem, gdyż rynek meblowy w zachodnich sieciach meblowych jest dużo słabszy niż przewidywaliśmy. Od kwietnia obroty w sklepach spadają o ponad 10 proc. Właściciele sklepów wskazują, że to ze względu na bardzo dobrą pogodę. Nie było dawno tak gorącego lata. Na Zachodzie większość sklepów z meblami nie jest tak nowoczesna jak u nas, tam w większości nie ma klimatyzacji, stąd niechęć do zakupów. Teraz pogoda się zmienia, liczymy, że sezon się zacznie. Widzimy, że coś się ruszyło w zamówieniach, ale jaki będzie ostatecznie sezon, trudno obecnie przewidywać - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Gazda, członek zarządu spółki Forte.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ