Fotel Vank V6 marki Vank przewiduje upodobania i potrzeby różnych użytkowników. Fot. Vank

Fotel Vank V6 marki Vank przewiduje upodobania i potrzeby różnych użytkowników. Fot. Vank

  • Autor: mg
  • 05 kwi 2018 12:50 (aktualizacja: 06 kwi 2018 16:44)

Fotele biurowe - kierunki rozwoju produktu

Rola nowoczesnego fotela biurowego dalece wykracza poza bycie wyłącznie „towarzyszem” biurka. Dba on o zdrowie pracownika, a nawet monitoruje jego zachowania. Celem nadrzędnym jest przede wszystkim zwiększenie skuteczności wykonywanych zadań.

Standardy pracy biurowej nieustannie rosną, a niebagatelny wpływ na to mają najnowsze trendy w aranżacji wnętrz. Te ostatnie kładą nacisk nie tylko na wysmakowane wzornictwo stosowanych mebli, ale też ich funkcjonalność. Obecnie bezproblemowe i długoletnie użytkowanie mebli biurowych nie wyczerpuje pojęcia funkcjonalności. W praktyce mebel biurowy ma „dbać” o komfort i zdrowie używającego go pracownika, co powinno bezpośrednio przekładać się na efektywność i wydajność pracy. Zresztą w dobie dużej konkurencji na rynku pracy biura zmuszone są wpisywać się w oczekiwania obecnych i przyszłych pracowników. Nic dziwnego, że coraz istotniejsze miejsce zajmują w nich fotele biodynamiczne.

Poruszyć kręgosłup

Fotele pracownicze są podstawą wyposażenia niemal każdego biura. Niełatwo jest wysiedzieć 8 godzin na niewygodnym krześle i przy tym wydajnie pracować. Dbałość o efektywność pracowników wymaga inwestycji w ten element wyposażenia. Najnowocześniejsze fotele zapewniają siedzenie biodynamiczne. Wykorzystują one naturalne zdolności naszego ciała do poruszania się w trzech wymiarach. Podstawą ich działania jest więc wymuszanie regularnego ruchu. Co ważne, ruch ten odbywa się w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Dzięki temu kręgosłup nie ulega odkształceniu, jednocześnie redukowane są dolegliwości związane z negatywnymi skutkami pracy biurowej.

Bóle dolnego odcinka kręgosłupa pozostają jedną z głównych przyczyn YLD – lat życia utraconych przez niepełnosprawność. W krajach rozwiniętych ok. 1/5 wszystkich zwolnień chorobowych jest spowodowana tymi przyczynami. Na bóle pleców cierpi 57 proc. osób pracujących w pozycji siedzącej – mówi Andrzej Kieryłło, współwynalazca krzesła hybrydowego „Blue Bird”, które oficjalną premierę miało w październiku 2016 roku.

Kwintesencją nowoczesnych foteli biurowych jest aktywne siedzenie, dlatego są one projektowane, aby zachęcały do poruszania się. Jednocześnie zapewniają regulację w wielu płaszczyznach, poczynając od zagłówków i podłokietników, poprzez zmianę wysokości siedziska i oparcia, a na stopniowaniu odchylenia kończąc. Dzięki temu fotele dopasowują się do indywidualnych parametrów pracowników, którzy przecież różnią się zarówno wzrostem, jak i wagą.

Czołowi producenci stosują autorskie rozwiązania, które kształtują biodynamiczny charakter foteli biurowych. System „Free Float” zastosowany w serii „Capella” firmy Kinnarps sprawia, że siedzenie i oparcie poruszają się niezależnie od siebie. Z kolei dzięki mechanizmowi „S-Move”, który został wykorzystany np. w linii „4Me” Grupy Nowy Styl, siedzisko fotela porusza się w 4 kierunkach, wymuszając drobne ruchy miednicy, co zapewnia zdrową pozycję w trakcie siedzenia.

Producenci nie tylko dynamizują proces siedzenia, ale również, poszukując optymalnych rozwiązań, eksperymentują z pozycją siedzącej osoby. Twórcy innowacyjnego krzesła hybrydowego „Blue Bird” (Human+) doszli do wniosku, że kręgosłupa nie wykrzywia pozycja zwana klękosiadem. Jednak praca na stołku bez podparcia pleców jest męcząca i nie da się w niej pracować przez wiele godzin, dlatego optymalnym rozwiązaniem pozostaje częsta zmiana pozycji pomiędzy pozycją klasyczną a klękosiadem. Cel ten osiągnięto dzięki fotelowi hybrydowemu „Blue Bird”, który pozwala na przemienne siedzenie w dwóch pozycjach – klasycznej lub w klękosiadzie. Oparcie fotela w obu pozycjach idealnie podpiera kręgosłup.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ