Najnowsze propozycje dekorów Schattdecor. Fot. Urszula Koronczewska

Najnowsze propozycje dekorów Schattdecor. Fot. Urszula Koronczewska

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:00

Gotowi na zmiany - "Interzum 2013"

W tym roku na targach „Interzum” w Kolonii silnie akcentowano trend „do it yourself” oraz możliwości indywidualizacji produktów, co oznacza wiele pomysłów pod względem zarówno technologicznym, jak i wzorniczym.

Targi „Interzum”, które odbyły się w dniach od 13 do 16 maja, odwiedziło około 53 tysięcy gości ze 148 krajów, m.in. z Włoch, Chin, Wielkiej Brytanii, Rosji, Polski i Turcji, co w porównaniu z ostatnią edycją targów w roku 2011 oznacza wyraźny wzrost i zostało – w dobie spowolnienia gospodarczego w Europie i na świecie – uznane za sukces. 1.512 tys. dostawców z 62 krajów prezentowało m.in. okucia meblowe, płyty, dekory. Odnotowano wzrost liczby zwiedzających z Azji, Północnej Ameryki i Wschodniej Europy w stosunku do 2011 roku.

W związku ze wzrostem liczby zarówno wystawców, jak i zwiedzających, targi „Interzum” udowodniły swój międzynarodowy prestiż, nadając impet rynkowi dostawców dla przemysłu meblowego – powiedziała Katharina C. Hamma, managing director Koelnmesse.

Natura, kolor i beton

W segmencie papierów dekoracyjnych dominują jasne rysunki drewna w stylu skandynawskim, kolorystyka – naturalna, powierzchnie matowe i surowe w wyrazie. W trend skandynawski wpisują się np. doskonale bielone i poszarzane struktury drzew iglastych, jasne rysunki, usłojenia o optyce used-look, które oddają rustykalny charakter mebli. Duże znaczenie we wnętrzu odgrywają też powierzchnie imitujące beton, zaakcentowane metalowymi elementami z miedzi lub stali, a także intensywne kolory stanowiące akcent w bryle mebla. Firma Schattdecor, która podczas targów „Interzum” obchodziła 20-lecie istnienia w Polsce, zaprezentowała m.in. nowe dekory z efektem synchronu, wprowadzające nowe wrażenia optyczne i haptyczne dla powierzchni dekoracyjnych.

Na stoisku firmy Impress Decor głównymi produktami były m.in. „Navarra Oak”, „Cydonia Oak” oraz „Madura Oak” - dekory prezentujące naturalny rysunek drewna. „Navarra Oak” charakteryzuje się „historią” ujawniającą się w „znakami czasu” oraz kontrastem w strukturze: delikatnej i surowej, a także kontrastem pomiędzy małymi a dużymi elementami. „Cydonia Oak”, w zależności od wybarwienia, może wyglądać jak metal, kamień bądź drewno. Z kolei „Madura Oak” odznacza się jasną, ciepłą kolorystyką i widocznymi „pęknięciami”.

Targi „Interzum” dostarczyły również okazji do zaprezentowania najnowszych dekorów firmy Süddekor, tj. „Edison Oak” czy też „SemperOak”. Zainteresowanie wzbudziło także najnowsze osiągnięcie technologiczne – D.Fin Thermoform – termoplastyczna, przyjazna dla środowiska folia wolna od środków zmiękczających, przeznaczona dla przemysłu meblarskiego. Folia propylenowa to przebój w dziedzinie opłaszczowania frontów, listew oraz tworzenia specjalnych efektów 3D.

LED-y i systemy przesuwne

Szczególne miejsce na ekspozycji firmy HLT znalazło praktyczne i ekologiczne oświetlenie przeznaczone do systemów kuchennych. Największym zainteresowaniem cieszyły się lustra podświetlane LED-owo i uchwyty z unikatowym systemem zasilającym. Firma Häfele zaprezentowała szeroką gamę nowoczesnych lampy LED dla różnych systemów elektrycznych (12 V, 24 V, 350 mA) i w różnych wzorach w systemie modułowym. Model „Loox” może być stosowany jako nastrojowe oświetlenie mebli, jasne oświetlenie strefy pracy, oświetlenie spot w obiektach handlowych. Firma Häfele zaprezentowała również systemy przesuwne dla wielu zakresów obciążenia, do bardzo szerokich skrzydeł drzwiowych, z zastosowaniem szyn aluminiowych lub stalowych. Dla wielu systemów dostępne jest inteligentne wspomaganie elektryczne.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ