Kadr z filmu o Ignacym Łukasiewiczu. Fot. Materiały prasowe

Kadr z filmu o Ignacym Łukasiewiczu. Fot. Materiały prasowe

  • Autor: mg
  • 10 kwi 2019 14:06 (aktualizacja: 12 kwi 2019 10:54)

Grupa Nowy Styl wsparła produkcję filmu o polskim wynalazcy

Wywodząca się z Podkarpacia Grupa Nowy Styl wsparła produkcję filmu o Ignacym Łukasiewiczu, genialnym, choć zapomnianym wynalazcy. Jego premierę zaplanowano na 12 kwietnia br.

Ignacy Łukasiewicz był człowiekiem, który jako pierwszy dostrzegł możliwości praktycznego wykorzystania ropy naftowej – głównego surowca paliwowo-energetycznego współczesnego świata. Łukasiewicz był także założycielem pierwszej na świecie spółki naftowej, wydobywającej i eksploatującej ropę w sposób przemysłowy. Kopalnia powstała w 1854 roku w Bóbrce k. Krosna. Niestety, mimo wielkich zasług, pamięć o Łukasiewiczu w znaczym stopniu zaginęła. Stąd pomysł krośnieńskiej Telewizji Obiektyw, aby przypomnieć jego postać.
 
Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie jego geniusz. Nasz film pokazuje, że kolebka światowego przemysłu naftowego mieści się w Bóbrce na Podkarpaciu – mówi Bogdan Miszczak, producent obrazu zatytułowanego „Łukasiewicz nafciarz romantyk". Pokazanie osiągnięć Łukasiewicza to jednocześnie wzór do naśladowania dla młodego pokolenia i dzisiejszych przedsiębiorców – przykład pomysłowości, wytrwałości, pracowitości, ale również społecznej odpowiedzialności i uczciwości – dodaje.

Z tych samych względów na finansowe wsparcie produkcji zdecydowała się Grupa Nowy Styl. Istotne było również to, że Łukasiewicz działał na terenie, z którego wywodzi się firma braci Krzanowskich. Wraz z Adamem wychowaliśmy się w mieście, które było świadkiem działalności Ignacego Łukasiewicza oraz jako jedno z niewielu pamiętało potem o jego zasługach. Poza regionem, mało kto zdaje sobie sprawę, że współczesny przemysł, także nasza branża, w dużej mierze opiera się na jego dokonaniach – tłumaczy Jerzy Krzanowski, wiceprezes Grupy.

Oficjalna premiera filmu "Łukasiewicz nafciarz romantyk" odbędzie się 12 kwietnia w Jasielskim Domu Kultury. Trzy dni później (15 kwietnia) zaplanowano z kolei otwarty seans dla mieszkańców, którego projekcja odbędzie się także w Jasielkim Domu Kultury. Początek o godz. 18.00.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ