IKEA Kraków w 1998 roku. Fot. IKEA

IKEA Kraków w 1998 roku. Fot. IKEA

  • Autor: bm
  • 11 kwi 2018 08:39 (aktualizacja: 11 kwi 2018 20:49)

IKEA Kraków ma już 20 lat - zobacz jak wyglądały jej początki!

Kiedy 20 lat temu powstawał krakowski sklep IKEA, był trzy razy mniejszy niż obecnie. Pierwsi klienci czekali na otwarcie, nocując w namiotach ustawionych w pobliżu sklepu... Na powierzchni 11 tys. m2 dostępnych było wówczas 6 tys. artykułów.

Pierwszy w południowej Polsce sklep IKEA znajdował się dokładnie w tym samym miejscu, co teraz. W dniu otwarcia było mnóstwo promocyjnych ofert. Prawdziwym hitem okazała się jednak darmowa sofa dla pierwszego klienta. Niektórzy, aby nie przegapić okazji, rozbili przed sklepem namioty. Pierwszego dnia do wjazdu na parking tworzyły się ponad kilkukilometrowe korki, a w kolejce do wejścia ustawiło się kilkanaście tysięcy osób. "Większość ludzi przyszła pooglądać. Byli zaskoczeni, że wszystkie produkty są na wyciągnięcie ręki, że można usiąść w fotelu, położyć się na sofie, każdy artykuł można dotknąć, sprawdzić." - wspomina Sławomir Łysek, kierownik ds. technicznych, IKEA Kraków.

Nowoczesne i funkcjonalne meble oraz ciekawe i barwne dodatki wyróżniały się na rynku. Ze względu na ograniczoną zasobność portfela kupowano jednak głównie dodatki. Od początku powodzeniem cieszyły się akcesoria kuchenne, wszelkie tekstylia i kultowe dziś stoliki "Lack". Z półek błyskawicznie znikały garnki, sztućce oraz charakterystyczne masywne szklanki i kubki, które do dziś goszczą w wielu barach mlecznych. Największą popularnością cieszyły się jednak ręczniki sprzedawane na wagę.

Przez te 20 lat IKEA Kraków bardzo się zmieniła. We wrześniu 2011 roku zakończyła się przebudowa sklepu, po której powierzchnia obiektu wzrosła 2,5–krotnie. Dziś IKEA Kraków ma 27 500 m kw. oraz 5 250 m kw. magazynu zewnętrznego i oferuje ponad 12 tys. artykułów prezentowanych w 89 wnętrzach. Z okazji obchodów 20-lecia, które trwają od 5 kwietnia do 6 maja, na klientów czekają liczne atrakcje i oferty specjalne na czele z ratami 0% na cały asortyment.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ