Fot. materiały prasowe IKEA

Fot. materiały prasowe IKEA

  • Autor: Redakcja Biznesmeblowy.pl
  • 07 paź 2019 11:45 (aktualizacja: 07 paź 2019 11:46)

IKEA projektuje dla Millenialsów

IKEA wprowadza do sprzedaży Markerad, serię produktów projektu znanego designera Virgila Abloha  stworzonych z myślą o millenialsach i ich pierwszym mieszkaniu. Limitowana kolekcja składa się z piętnastu przedmiotów i pojawi się w Polsce już w listopadzie br.

Kolekcja Markerad to mieszanka przedmiotów, które idealnie sprawdzą się przy urządzaniu pierwszego mieszkania. Są to meble, takie jak stół, krzesło i kanapa, a także mniejsze przedmioty, jak skrzynka na narzędzia, zegar czy tekstylia. Projekty Abloh’a zacierają granice pomiędzy funkcjonalnością a sztuką. Wiele z produktów posiada jednocześnie kilka funkcji, tak jak łóżko dzienne, które służy jako miejsce do spania, pracy, jedzenia oraz spotkań z przyjaciółmi!

- Chciałbym, aby każdy przedmiot z kolekcji wzbudzał w ludziach poczucie dumy oraz by świetny design był głównym powodem, żeby je posiadać - dodaje Virgil Abloh.

Planując kolekcję Markerad, światowej sławy twórca wraz z Henrikiem Mostem, kierownikiem artystycznym IKEA przeprowadzili wywiady z młodymi ludźmi na temat ich preferencji i poglądów na to, czego najbardziej potrzebują podczas przeprowadzki do swojego pierwszego mieszkania. Dzięki temu powstała kolekcja, która umożliwi młodym ludziom urządzenie domu w taki sposób, żeby był on odbiciem ich osobowości. Tak jak można powiesić dzieło sztuki na ścianie, tak sztuka może objawiać się w przedmiotach codziennego użytku, takich jak krzesło czy dywan. 

Przykładem niekonwencjonalnego podejścia do projektowania jest dywan przypominający paragon, który sam w sobie jest znakiem towarowym i dobrze wygląda zarówno rozłożony na podłodze, jak i zawieszony na ścianie. To dowód na to, jak przedmiot codziennego użytku został przekształcony w swoiste dzieło sztuki. Z kolei dywan "KEEP OFF" z lekko ironicznym przesłaniem był częścią IKEA Art Event 2019, a podświetlana Mona Lisa to hołd złożony przez Virgila kultowemu obrazowi Leonarda da Vinci, zacierający granicę między funkcjonalnością a sztuką. Produkcja większości mebli, np. krzeseł z kolekcji Markerad, jest realizowana w naszym kraju.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ