Fot. IKEA Industry

Fot. IKEA Industry

  • Autor: bm
  • 03 lis 2017 08:10 (aktualizacja: 03 lis 2017 09:23)

IKEA rozbudowuje swoją największą fabrykę produkcji mebli

Fabryka IKEA Industry w Zbąszynku to - według koncernu - największy na świecie zakład produkcji mebli. Obecnie zatrudnia ponad 3 tysiące pracowników. Po rozbudowie ta liczba wzrośnie o kolejnych 280 osób, a nowa hala umożliwi produkcję 125 tys. sztuk mebli tygodniowo.

Wartość inwestycji w Zbąszynku (woj. lubuskie) szacowana jest na 225 mln zł. Specjalizacją zakładu jest produkcja mebli z płyt komórkowych. W nowej części produkowane będą meble IKEA jednej z serii oferowanych przez tego producenta. Rozbudowa zakładu umożliwi podwojenie produkcji mebli serii "Eket" i usprawni procesy logistyczne w IKEA Industry Zbąszynek. Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu 2017. Nowe obiekty zostaną oddane do użytkowania w czerwcu 2018 roku, a rozpoczęcie produkcji zaplanowano na wrzesień 2018. Obecnie trwa już rekrutacja pracowników.

Co powstanie w wyniku inwestycji w Zbąszynku? Przede wszystkim nowa hala produkcyjna o powierzchni 35 tys. m2. Zostanie także wybudowany magazyn wyrobów gotowych o powierzchni 29 tys. m2. Nowe obiekty zajmą łącznie 6,4 ha. Po ukończeniu inwestycji zakłady IKEA Industry w Zbąszynku, Babimoście i Zbąszyniu będą zajmować łącznie pow. 384 ha. Nowa hala w Zbąszynku będzie umożliwiała produkcję 125 tys. sztuk mebli tygodniowo. Na pierwszy rok pracy zaplanowano produkcję na poziomie 5,9 mln sztuk.

Jak informuje IKEA, realizacja tych założeń będzie możliwa dzięki wprowadzeniu jeszcze większej automatyzacji procesów i zwiększeniu zatrudnienia o 280 pracowników. Zainstalowane zostaną linie do produkcji foliowanych paneli, co w przyszłości pozwoli na produkcję również innych serii.

Nowy magazyn będzie przystosowany do składowania wyrobów w systemie blokowym. Zapewni 55 000 nowych miejsc paletowych, na których może być magazynowana produkcja o wartości 55 mln zł. Będzie też wyposażony w 9 doków załadunkowych oraz wydzielone pomieszczenie na potrzeby ładowania wózków akumulatorowych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ