IKEA na COP24 w Katowicach. Fot. IKEA

IKEA na COP24 w Katowicach. Fot. IKEA

  • Autor: mg
  • 18 gru 2018 12:55 (aktualizacja: 20 gru 2018 10:10)

IKEA uczestniczyła w COP24

IKEA jako oficjalny partner ONZ (UNFCCC) oraz Ministerstwa Środowiska aktywnie włączyła się w Szczyt Klimatyczny COP24 w Katowicach.

Przedstawiciele IKEA występowali w sumie 35 razy na różnego rodzaju panelach dyskusyjnych, konferencjach oraz spotkaniach, z których aż 20 odbyło się na terenie COP24, zaś 15 w ramach wydarzeń towarzyszących. W tym samym czasie firma przygotowała i współorganizowała wiele inicjatyw edukacyjno-społecznych, przybliżając kwestię zmian klimatu mieszkańcom Katowic i zachęcając ich do podejmowania działań przyjaznych środowisku. Klimatyczny Festiwal Filmowy, konkurs dla szkół podstawowych „Słoneczne szkoły dla lepszego miasta”, wystawa „Ekoeksperymentarium”, warsztaty na temat niemarnowania żywności i korzystania z energii słonecznej – to tylko wybrane przykłady zrealizowanych aktywności.

Już jesienią firma aktywnie uczestniczyła w przygotowaniach do Dialogu Talanoa oraz Bussines preCOP24., a w listopadzie przeprowadziła warsztaty dla blisko 500 wolontariuszy COP24 - głównym ich celem było poszerzenie wiedzy z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz różnorodności kulturowej. Podczas samego Szczytu Klimatycznego przedstawiciele IKEA wielokrotnie zabierali głos w kluczowych dyskusjach - jedną z najważniejszych były obrady okrągłego stołu Dialogu Talanoa, w których wziął udział Jesper Brodin, prezes Ingka Group (wcześniej IKEA Group).

Carolina Garcia Gomez, pełniąca funkcję prezes IKEA Retail od października br., uczestniczyła m.in. w dyskusji inaugurującej oraz w sesji najlepszych praktyk podczas konferencji „Zrównoważony rozwój – jedna idea, trzy perspektywy”, a także w debacie otwierającej panel dyskusyjny w Nordyckim Pawilonie na terenie COP24. Aktualizujemy strategie, stawiamy sobie nowe cele, jesteśmy dalej niż wymagają tego regulacje, ponieważ nasi klienci tego od nas oczekują. Na zrównoważony rozwój patrzymy ich oczami. Pomagamy żyć lepiej, wywierać mniejszy wpływ na środowisko tym ludziom, którzy chcą coś zmienić w swoich nawykach, ale nie wiedzą, jak zacząć – mówiła.   

Wspólnie z przedstawicielami rządów, firm i organizacji z całego świata reprezentanci IKEA dyskutowali i szukali rozwiązań zmierzających do ochrony klimatu. W tym kontekście ważne było spotkanie Jespera Brodina z Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podkreślające istotną obecność IKEA na polskim rynku i duży wpływ firmy na rozwój przemysłu meblowego, zachowania konsumentów i rynek pracy (30 tys. miejsc pracy bezpośrednio i pośrednio). Rozmowa dotyczyła również przyszłości odnawialnych źródeł energii w Polsce i wagi, jaką zarówno IKEA, jak i Ministerstwo przywiązują do czystej energii pochodzącej z farm wiatrowych i fotowoltaiki. 

W trakcie trwania COP24 IKEA przygotowała wiele różnych, bezpłatnych aktywności skierowanych do mieszkańców Katowic. Jedną z nich był Klimatyczny Festiwal Filmowy, organizowany wspólnie z partnerami w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. W trakcie trzech dni odbyło się osiem projekcji filmów dotyczących ochrony środowiska i siedem paneli dyskusyjnych z ekspertami, w których wzięło udział blisko dziewięćset widzów. Wśród panelistów znaleźli się m.in. komisarz europejska Elżbieta Bieńkowska, zastępca dyrektora generalnego UNFCCC Ovais Sarmad, executive director of Greenpeace International Jennifer Morgan, reżyserzy filmów i wielu innych znakomitych gości. Ze strony IKEA w debatach udział wzięli Jesper Brodin, Carolina Garcia Gomez i Katarzyna Dulko-Gaszyna.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ