Fot. IKEA

Fot. IKEA

  • Autor: mg
  • 07 marz 2019 11:13 (aktualizacja: 14 marz 2019 12:02)

IKEA upubliczniła dane z raportu płac

Z okazji Dnia Kobiet IKEA upublicznia dane z raportu płac IKEA Retail w Polsce, zachęcając tym samym do dyskusji na temat dyskryminacji w życiu zawodowym i budowania zintegrowanego środowiska pracy.

W związku z przygotowanymi niedawno danymi do raportu płac w IKEA Retail firma wychodzi z inicjatywą pod hasłem Różni.Równi, aby zachęcić do publicznej dyskusji nad problemem dyskryminacji w życiu zawodowym. Zebrane dane przedstawione zostały w formie tzw. Bukietu Możliwości, który stworzony został z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Wzajemny szacunek oraz docenianie różnorodności to wartości, którymi powinien kierować się odpowiedzialny pracodawca, chcący tworzyć kulturę organizacyjną opartą na wspólnocie i równości. W IKEA tworzymy miejsce pracy, w którym chcemy, aby każdy pracownik czuł się dobrze i mógł być sobą - mówi Michał Pióro, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w IKEA Retail Polska.

W zarządach największych polskich firm ponad 90% prezesów to mężczyźni, a dysproporcja widoczna jest również w zakresie wynagrodzeń (McKinsey&Company, 2017). Globalnym celem IKEA jest osiągnięcie równości płci (50/50) na wszystkich stanowiskach kierowniczych do roku 2020. Obecnie kobiety stanowią 48% menadżerów i 54% współpracowników we wszystkich biurach i sklepach Grupy Ingka (której częścią jest IKEA Retail) na świecie.

Natomiast z przeprowadzonej w styczniu 2019 roku analizy wynika, że IKEA Retail w Polsce osiągnęła już wyznaczone cele – 50% osób zatrudnionych na wysokich stanowiskach kierowniczych to kobiety. Obecne zatrudnienie w IKEA Retail w Polsce wynosi 4.700 osób, z czego 57% stanowią kobiety. W strukturze firmy funkcjonuje w sumie 319 różnych stanowisk. Polski raport płac IKEA Retail wykazał, że na 70% stanowiskach nie występują różnice między płacami kobiet i mężczyzn. Na pozostałych 20% różnice wynikają z uzasadnionych przyczyn związanych z doświadczeniem zawodowym lub kompetencjami pracowników, jedynie w przypadku 10% stanowisk nie została jeszcze ustalona jednoznaczna przyczyna dysproporcji, dlatego zostaną poddane szczegółowej analizie. Aby mieć pewność, że pracownicy czują się równo traktowani, szwedzka sieć sklepów postanowiła stworzyć stanowisko Lidera ds. Różnorodności, Równego Traktowania i Kultury Przynależności, który będzie odpowiedzialny za tworzenie zrównoważonego, pozbawionego uprzedzeń środowiska pracy.

W IKEA każdy współpracownik jest wyjątkowy i posiada unikalny talent, dzięki któremu nasza firma nieprzerwanie się rozwija. Staramy się tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko pracy, gdzie poszanowanie różności stanowi najważniejszą wartość – mówi Carolina García Gómez, prezes IKEA Retail Polska, oraz dodaje: Tworzenie kultury szczerości i otwartości to istotne zadanie pracodawcy. Dla nas i naszych współpracowników różnorodność jest czymś naturalnym i cennym. Mogę zapewnić, że takie podejście przynosi wyjątkowe rezultaty.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ