Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: bm
  • 26 sty 2017 07:43 (aktualizacja: 29 sty 2017 15:21)

Ile zarabiają pracownicy w polskiej branży meblarskiej?

Z raportu płacowego Sedlak&Sedlak za rok 2016 wynika, że stawki wynagrodzenia całkowitego oferowane w branży drzewno – meblarskiej są niższe niż w pozostałych branżach. W zestawieniu ujęto 19 zakładów. Przebadanych zostało łącznie 57 stanowisk, w większości związanych z produkcją.

W roku 2016 w ramach raportu płacowego Sedlak & Sedlak po raz pierwszy zostały przebadane stawki wynagrodzeń oferowane w branży meblarskiej. Ujęto w nim 19 przedsiębiorstw, w których zbadano płace pracowników 57 różnych stanowisk, w większości produkcyjnych. Z raportu i załączonych wykresów wynika między innymi, że najwyższe stawki w branży oferowane były dyrektorom pionu. Połowa z nich zarobiła w przedziale 13 787 PLN a 21 683 PLN. Zdecydowanie mniejsze wynagrodzenie otrzymali kierownicy, z których 25% otrzymało pensje niższe niż 5 933 PLN. Nadal były to jednak zarobki o prawie 1 000 PLN wyższe niż w przypadku specjalistów, gdzie tylko 25% z nich zarobiło więcej niż 4 928 PLN. Najmniej w 2016 roku zarobili pracownicy fizyczni, którzy otrzymali wynagrodzenie w przedziale 2 520 PLN, a 3 060 PLN. Podane wielkości są kwotami brutto.

Wykres drugi prezentuje porównanie stawek oferowanych w branży meblarskiej z ogółem firm biorących udział w badaniu. Wynika z niego, że stawki wynagrodzenia całkowitego oferowane w branży drzewno – meblarskiej są znacząco niższe niż w pozostałych branżach. Zdecydowanie niższe płace względem rynku otrzymali w 2016 roku przede wszystkim kierownicy i dyrektorzy pionów. Jednak o około 14% niższe wynagrodzenia otrzymali też specjaliści i pracownicy wsparcia oraz pracownicy fizyczni.

W badaniu Sedlak&Sedlak wzięto pod uwagę 57 stanowisk, w większości związanych z produkcją. Co z niego wynika? Połowa brygadzistów w dziale produkcji w 2016 roku mogła liczyć na stawki w przedziale 3 339 – 3 874 PLN. Jest to wynagrodzenie niemal o 1 000 PLN wyższe niż to oferowane operatorom lub ustawiaczom maszyn, których wynagrodzenie całkowite w większości przypadków nie przekroczyło 3 000 PLN. Stolarze w przemyśle drzewno – meblarskim zarobili w 2016 roku podobne kwoty co operatorzy/ustawiacze maszyn. Najwyższe wynagrodzenie w przedstawionej grupie otrzymali technologowie, których połowa zarobiła w przedziale 3 569 – 4 500 PLN.

"Badanie wykazało, że wynagrodzenia w branży drzewno – meblarskiej w znacznym stopniu odbiegają od wynagrodzeń w innych branżach. Im wyższy szczebel zatrudnienia, tym większa dysproporcja względem płac na rynku. Wewnątrz samej branży możemy z kolei zauważyć tendencję do znacznej dysproporcji płac pomiędzy szczeblami zatrudnienia. Im wyższy szczebel, tym szybciej oferowane stawki rosły." - czytamy w podsumowaniu raportu.

Źródło: Wynagrodzenia.pl

http://wynagrodzenia.pl/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ