Kabina lakiernicza z suszącymi się elementami mebli. Fot. Eco-Synergia/Danfoss

Kabina lakiernicza z suszącymi się elementami mebli. Fot. Eco-Synergia/Danfoss

  • Autor: mg
  • 05 gru 2016 23:46 (aktualizacja: 06 gru 2016 12:23)

Innowacyjne technologie w fabryce Klose

Firma Klose w swojej fabryce w Gościcinie zamontowała pompy ciepła marki Danfoss. Pozwalają one nie tylko na oszczędności, ale również na redukcję zużycia energii elektrycznej i emisji CO2. W ten sposób producent mebli chce również obniżyć koszty produkcji ciepłej wody dla pracowników.

Firma Eco-Synergia, którą inwestor wybrał do realizacji zlecenia, zaproponowała wykorzystanie pomp ciepła i odpadowego ciepła, które powstaje w wyniku procesów produkcyjnych. Taki projekt umożliwia nie tylko produkcję ciepłej wody, ale może być również wykorzystany do celów produkcyjnych fabryki – zasilania ciągów technologicznych do suszenia mebli lakierowanych.

Ciepło jest odzyskiwane za pomocą powietrznych pomp ciepła marki Danfoss, montowanych przy sprężarkowni. Ciepłe powietrze odpadowe ze sprężarkowni jest kierowane do pomp ciepła, gdzie następuje zamiana nośnika z powietrza na wodę, podwyższenie temperatury wody i skierowanie jej do suszarni lakierniczych. Ciąg technologiczny suszenia mebli po lakierowaniu wykorzystuje 9 powietrznych pomp ciepła o łącznej mocy 158 kW. Dotychczas zakład musiał latem utrzymywać pracę kotła o mocy 1,5 MW, którego sprawność - ze względu na częściowe obciążenie - latem była obniżona. Jego praca, pomimo że wykorzystywane były odpady poprodukcyjne, wymuszała dokupowanie paliwa na zimę. Obecnie zakład odłącza kotłownię wiosną i oszczędza własne paliwo.

Podobne modernizacje zostały przeprowadzone w innych zakładach produkcyjnych Klose.

 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ