Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: mg
  • 10 lip 2018 10:22 (aktualizacja: 11 lip 2018 08:37)

Inspekcja Handlowa skontrolowała meble dziecięce

Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK przeprowadziła kontrolę mebli dziecięcych. Inspektorzy zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo i oznakowanie.

Kontrola odbyła się w IV kwartale 2017 roku, we wszystkich województwach. Inspektorzy sprawdzili 343 partie produktów. Wśród nich znalazło się 213 łóżeczek i kołysek dziecięcych. Jeśli chodzi o pochodzenie kontrolowanych produktów, to 61,81 proc. stanowiła produkcja krajowa.

W gronie skontrolowanych 83 przedsiębiorców przeważały sklepy (47 sklepów detalicznych i 7 wielkopowierzchniowych), ale inspektorzy odwiedzili też hurtownie (11), producentów (14), pierwszych dystrybutorów (3) i importera (1).

W efekcie IH zakwestionowała 118 partii produktów, czyli 34,4 proc. skontrolowanych. Przykładowe nieprawidłowości to m.in. zbyt duże odstępy między listwami na dnie łóżka oraz brak instrukcji, ostrzeżeń lub danych producenta. Większość nieprawidłowości polegających na złym oznakowaniu przedsiębiorcy usunęli już w trakcie kontroli. W 6 przypadkach UOKiK wszczął postępowania administracyjne. Do tej pory zakończyło się jedno z nich – zgodnie z decyzją UOKiK producent łóżeczek musi je wycofać z rynku.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ