• Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Inwestycja Swedwoodu w nowy zakład

24 września br. Grupa Swedwood otworzyła zakład w Wielbarku produkujący meble z litego drewna. Docelowa produkcja zakładu to 2 mln mebli rocznie.

Prace budowlane, do obecnego stanu fabryki z budynkiem o powierzchni 55 tys. m2, zajęły blisko rok. Zakład w Wielbarku obecnie zatrudnia ok. 500 pracowników (po osiągnięciu pełnej wydajności liczba zatrudnionych wzrośnie do 900 osób). Swedwood Poland Oddział w Wielbarku jest 13. zakładem Swedwood w Polsce.

Oddział Swedwood Wielbark jest zarazem pierwszą inwestycją, gdzie w całym łańcuchu dostaw, od dłużycy aż do gotowego mebla, została zastosowana pełna Koncepcja Drewna Litego.
Technologia zastosowana w Wielbarku należy do najnowocześniejszych dostępnych na rynku, co oznacza maksymalne wykorzystanie dostępnych zasobów surowca. Stanie się tak dzięki takim elementom, jak:
– technologia skanowania (300 m/min) – do zanalizowania i optymizacji każdego pojedynczego kawałka drewna, które wchodzi do fabryki;
– cięcie poprzeczne, usuwające wady z prędkością 10 cięć/sek;
– automatyczne podawanie materiału na liniach technologicznych (eliminacja pracy ręcznej);
– szybkość operacyjna linii technologicznych na każdym etapie produkcji;
– wykończenie powierzchni materiałami bez dodatku rozcieńczalnika;
– energooszczędne rozwiązania w maszynach i sprzęcie, zmniejszone wykorzystanie maszyn energochłonnych, o ile istnieją lepsze alternatywy.
W drugiej części inwestycji w Wielbarku uruchomione zostaną: większy park maszynowy oraz fabryka peletu, dzięki czemu zostaną zagospodarowane wszelkie odpady drewna do produkcji biopaliwa. Pełna wydajność zostanie osiągnięta w 2011 r.  

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ