Materac Salsa firmy Hilding Anders Polska. Fot. Hilding Anders

Materac Salsa firmy Hilding Anders Polska. Fot. Hilding Anders

  • Autor: bm
  • 12 marz 2018 08:35 (aktualizacja: 13 marz 2018 08:52)

Jak dobrać odpowiedni materac - opinia eksperta

Bogata oferta materacy dostępnych na rynku nie ułatwia wyboru klientom, zwłaszcza tym, którzy nie są pewni, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, by podjąć właściwą decyzję. Co na ten temat mówi ekspert Salonów Agata?

Odpowiednio dobrany materac gwarantuje najwyższy komfort w trakcie snu oraz odpoczynek
i regenerację całego ciała. Na co zwrócić uwagę przy zakupie, abyśmy każdego dnia wstawali wypoczęci i zrelaksowani radzi Gabriel Gdula, ekspert ds. materacy salonów Agata.

Po pierwsze: dostosowany do wagi

Najważniejszym wyznacznikiem, który powinien wpłynąć na decyzję o zakupie konkretnego materaca, jest jego odpowiednie dopasowanie do wagi ciała. Im jego użytkownik jest cięższy, tym twardość powinna być większa, zaś w przypadku osoby o drobnej budowie ciała – lepiej zdecydować się na miękki wariant.

"Na rynku można spotkać konkretne rozgraniczenia, które ułatwią dopasowanie materaca do wagi. Zazwyczaj poleca się twardość oznaczoną symbolem H2 osobom o wadze do 80 kg, a powyżej 80 kg - twardość H3. Natomiast twardość materaca H4 zaleca się osobom o wadze powyżej 100 kg. Warto jednak zauważyć, że określenie twardości materaca może się różnic w zależności od producenta, więc najlepiej jest dokonać samodzielnej oceny" – komentuje Gabriel Gdula, ekspert ds. materacy salonów Agata.

Po drugie: odpowiedni rozmiar

Przy zakupie nowego materaca należy zwrócić uwagę, czy jego specyfika jest odpowiednia do naszego wzrostu. Osoby posiadające 170–180 cm powinny wybierać materace strefowe, natomiast osoby niższe – lepiej, aby zrezygnowały z materacy strefowych bądź wybierały te, które mają maksymalnie 5 stref. Ponadto bardzo ważne jest to, aby zapewnić sobie minimum 70 cm szerokości strefy komfortu do zmiany pozycji podczas snu. Z tego powodu, jeśli na jednym materacu śpią dwie osoby, powinien on mieć minimum 140 cm szerokości.

Po trzecie: dla kogo materac?

Przy wyborze materaca równie ważne, co dostosowanie do wagi i wzrostu jest to, czy będzie on dla jednej, czy dwóch osób. Wybierając materac do łóżka jednoosobowego, należy patrzeć wyłącznie na własną wygodę i wymagania. Inaczej jest w przypadku materacy do łóżek dwuosobowych.

"Na rynku są dostępne takie modele, które mogą spełnić wymagania dwóch osób na raz. Różnica wagi czy preferencji odnośnie twardości nie są przeszkodą. Niektóre technologie niwelują nawet drgania podczas ruchów, dzięki czemu partnerzy nie budzą się nawzajem przy zmianie pozycji spania" – dodaje Gabriel Gdula, ekspert ds. materacy salonów Agata.

Po czwarte: wypełnienie materaca

Obecnie mamy ogromny wybór i możemy dowolnie wybierać wśród ofert różnych producentów, którzy oferują materace z wypełnieniem: piankowym, lateksowym, sprężynowym i kieszeniowym. Bardzo ważne jest to, aby technologia i użyte tworzywa zapewniały odpowiednie podparcie i ułożenie kręgosłupa, dlatego warto sugerować się własną wygodą i komfortem, a niekoniecznie ceną. Przed zakupem warto przetestować każdy z rodzajów, aby określić, który z nich spełni swoją rolę i da nam najwyższy komfort podczas snu.

Gdy już wybierzemy najlepszy materac chcemy cieszyć się nim jak najdłużej. Bardzo istotnym elementem dbania o żywotność produktu jest jego odwracanie podczas zmiany pościeli. To prosta
i sprawdzona metoda na przedłużenie żywotności materaca, rekomendowana w kartach gwarancyjnych modeli dostępnych w salonach Agata.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ