W kolekcji Teo firmy Paged zestawione ze sobą zostały dwa dekory dębowe – dąb naturalny i kawowy. Fot. Paged

W kolekcji Teo firmy Paged zestawione ze sobą zostały dwa dekory dębowe – dąb naturalny i kawowy. Fot. Paged

  • Autor: mg
  • 10 marz 2017 10:05 (aktualizacja: 14 marz 2017 23:27)

Jak Polacy urządzają swoje mieszkania?

Polacy wciąż niechętnie korzystają z usług projektantów wnętrz, a w kwestii trendów są tradycjonalistami – do salonów zwykle wybierają meble w ciemnych odcieniach drewna, w kuchni preferują jasne drewno i biel, zaś zestawy wypoczynkowe obowiązkowo muszą być szare.

Takie wnioski płyną z raportu „Jak chcą mieszkać Polacy?”, którego wykonanie sieć salonów Agata zleciła pracowni TNS Polska.

Polacy wciąż niechętnie korzystają z usług profesjonalistów, czyli architektów i projektantów wnętrz, podczas urządzania swoich mieszkań. Wolą polegać na własnych gustach i pomysłach aranżacyjnych. Główną przeszkodą są przede wszystkim koszty. Potwierdza to fakt, że dopiero wraz ze wzrostem dochodów rośnie otwartość na współpracę z ekspertami wnętrzarskimi.

Projektant nie jest pierwszym wyborem

Jak wynika z raportu przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie sieci sklepów Agata, z usług ekspertów w dziedzinie aranżacji wnętrz korzysta jedynie 7 proc. Polaków, a tylko 16 proc. zamierza to zrobić przy okazji najbliższego remontu lub urządzania mieszkania. Chętniej decydują się na to osoby, które urządzają mieszkanie od nowa (29 proc.) niż ci, którzy planują wyłącznie poprawę wystroju mieszkania (21 proc.).

Najczęściej Polacy korzystają z usług architektów i projektantów wnętrz, gdy planują stworzyć projekt aranżacji wnętrza od podstaw. Wówczas profesjonalne wsparcie postrzegane jest jako konieczne. W przypadku wprowadzania zmian w już użytkowanych pomieszczeniach wolą polegać na własnej inwencji. Wychodzą z założenia, że są w stanie przeprowadzić to własnymi siłami. Dlatego aż 77 proc. badanych w raporcie Polaków deklaruje, że w ogóle nie zamierza korzystać z usług ekspertów w dziedzinie aranżacji wnętrz. Oznacza to w praktyce, że zdecydowana większość z nich chce urządzać swoje mieszkania samemu w oparciu o inspiracje zaczerpnięte z różnych źródeł.

Warto w tym miejscu prześledzić aranżacyjne inspiracje Polaków. Okazuje się, że wciąż za najwartościowsze źródło informacji uznawane są czasopisma o tematyce wnętrzarskiej, a tych na naszym rynku systematycznie przybywa. Rodzime magazyny prezentują nie tylko produkty dostępne w naszych sklepach, salonach i showroomach, ale też światowe trendy. Powszechny dostęp do informacji sprawia, że bez trudu możemy posiłkować się wyglądem wnętrz projektowanych w Nowym Jorku, Paryżu czy Londynie.

Wielu inspiracji podczas aranżacji wnętrz dostarczają również sklepy meblowe, a – dokładniej rzecz biorąc – ich ekspozycje. Coraz częściej aranżacje sklepowe stylizowane są bowiem na prawdziwe wnętrza – tak wyglądają choćby salony sieci Agata. Tym samym odwiedzając sklep, można „od ręki” skorzystać z gotowych pomysłów. Co więcej, bez problemu przy tej okazji otrzymamy zestaw wszystkich niezbędnych produktów, łącznie z dodatkami wnętrzarskimi i oświetleniem. 46 proc. Polaków przepytywanych w raporcie „Jak chcą mieszkać Polacy?” wskazuje właśnie sklepy meblowe jako źródło swoich inspiracji. Co ciekawe, częściej deklarują to mężczyźni (50 proc.) niż kobiety (42 proc.).

W czołówce źródeł inspiracji są również blogi i strony internetowe o tematyce wnętrzarskiej. Blogosfera w ostatnich latach rozwija się niezwykle dynamicznie, a jej wpływ na decyzje konsumenckie systematycznie rośnie. Do tego typu inspiracji przyznaje się 44 proc. Polaków. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że przy okazji kolejnego badania wskaźnik ten będzie jeszcze wyższy.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ