Ogólnopolski Kongres Meblarski 2018. Fot. MTP

Ogólnopolski Kongres Meblarski 2018. Fot. MTP

  • Autor: bm
  • 13 wrz 2018 10:43 (aktualizacja: 16 wrz 2018 19:50)

Jakie wyzwania stoją przed polskim meblarstwem?

"Automatyzacja jest szansą na rozwój sektora meblowego w Polsce. Jestem przekonany, że inwestycje w tym zakresie będą się przekładać na ekspansję polskich firm na rynkach zagranicznych" - powiedział Paweł Chorąży - Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, otwierając kongres meblarski w Poznaniu.

W Poznaniu odbył się Ogólnopolski Kongres Meblarski „Polskie meble - konkurencyjna Polska”. Tegoroczne spotkanie liderów krajowego przemysłu meblarskiego przebiegało pod hasłem „Globalne standardy – globalna konkurencja”. Konferencję zainaugurowali Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, Przemysław Trawa, Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka oraz Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, Paweł Chorąży.

"Automatyzacja jest szansą na rozwój sektora meblowego w Polsce. Jestem przekonany, że inwestycje w tym zakresie będą się przekładać na ekspansję polskich firm na rynkach zagranicznych, aby Polska mogła stać się największym producentem mebli na świecie" - stwierdził min. Paweł Chorąży otwierając kongres. Wiceminister z uznaniem wypowiadał się na temat potencjału sektora drzewnego. - "Branża meblarska jest bardzo ważna dla gospodarki kraju i gwarantuje jej rozwój" – mówił. Deklarował dalszą realizację programów rządowych, które mają wspierać krajowych producentów w zakresie finansowania inwestycji, ekspansji zagranicznej, ochrony znaku towarowego czy budowaniu marki. Odniósł się również do słów Prezesa OIGPM Jana Szynaki w kontekście wyzwań stojących przed polską branżą drzewną, uznając, że ma świadomość problemów związanych z podażą surowca, brakiem siły roboczej, czy energią. Odpowiedzią na problemy nurtujące polską branżę drzewną może stanowić automatyzacja, która podniesie marże realizowane na sprzedaży, ale też zniweluje brak rąk do pracy. W ocenie rządu polski design jest na wysokim poziomie, a meble będą się stawać wizytówką polskiego eksportu.

Minister Paweł Chorąży zapowiedział też uruchomienie nowego programu „Meble w szkołach”, który ma zostać ogłoszony oficjalnie w najbliższy poniedziałek - "W pierwszym etapie gruntownie zmienione ma być wyposażenie 50 szkół. Program zakłada innowacyjne zagospodarowanie przestrzeni w szkołach, co ma sprzyjać zwiększeniu kreatywności dzieci. Realizacja programu wpłynie nie tylko na system edukacji, ale pozytywnie wpłynie na polskie meblarstwo" – wyjaśniał minister.

Uczestnicy kongresu omawiali m. in. szanse i zagrożenia prawnośrodowiskowe dla branży meblarskiej – w tym w szczególności nowelizacje odpadowe, LULUCF czy nowe prawo wodne. Osobne prelekcje poświęcone zostały nowym kwestiom podatkowym czy przekształceniom kapitałowym w branży meblarskiej. W trakcie obrad przedstawione zostały najlepsze praktyki organizacji fabryk sprzyjające zwiększaniu wydajności. Ważnym tematem spotkania była gospodarka w obiegu zamkniętym. Profesjonaliści z branży mieli okazję dowiedzieć się, jaką strategię pod tym względem przyjął lider przemysłu meblowego w Polsce - IKEA, oraz jaki praktyczny wpływ wywierają te działania na firmę, branże i środowisko.

Organizatorem wydarzenia była Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz firma Promedia.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ