Obecnie w aranżacji salonu odchodzi się od meblościanek. Fot. Archiwum.

Obecnie w aranżacji salonu odchodzi się od meblościanek. Fot. Archiwum.

  • Autor: az
  • 27 gru 2013 18:02

Jakimi kryteriami kierują się Polacy wybierając meble do salonu?

Przedstawiciele firm potwierdzają, że bardzo widocznym trendem jest niemalże zupełnie odstawienie do lamusa popularnych jeszcze do niedawna meblościanek.

Rośnie z kolei popularność systemów meblowych, w skład których wchodzi co najmniej kilka, a częściej kilkanaście lub kilkadziesiąt brył, spośród których klient może dowolnie wybierać i komponować wyposażenie domu. Znamienne, że w większości przypadków taki program obejmuje meble nie tylko do salonu, ale także do jadalni, sypialni, gabinetu, pokoju młodzieżowego, przedpokoju i innych pomieszczeń mieszkalnych.

Jeśli zaś chodzi o bryły wykorzystywane w salonach, to, zdaniem przedstawicieli firm, największe wzięcie mają obecnie różnego rodzaju komody, witryny, kredensy, półki i szafki RTV, w które zaopatruje się zdecydowana większość odbiorców.

Aktualnie największą popularnością cieszą się wprawdzie meble o wzornictwie nowoczesnym, ale niezmiennie wielu zwolenników mają także wyroby o stylistyce klasycznej. Duża grupa klientów poszukuje rozwiązań klasycznych, mebli wykonanych z wysokiej jakości drewna, bardzo często polerowanego naturalnym woskiem – zauważa Andrzej Sak z Estimy – Meble takie nadają wnętrzom ciepła i atmosfery tradycji.
W przypadku mebli nowoczesnych najmodniejsza jest prostota, minimalizm, w formie i w detalach. W tego typu meblach często stosowane jest szkło (np. półki), aluminium, czy też polerowana lub szczotkowana stal (uchwyty, nóżki).

Jeśli chodzi o kolorystykę w meblach nowoczesnych dominują obecnie kolory bardzo ciemne (głównie wenge) lub bardzo jasne (coraz modniejszy jest dąb bielony). Dość często można też spotkać łączenie takich dwóch kontrastujących ze sobą odcieni drewna. Przedstawiciele firm wymieniają też czereśnię, różne odcienie dębu (np. czekoladowy), klon, buk, olchę, wiśnię. Najnowszym trendem, jaki obserwuję po tegorocznych targach w Kolonii czy Mediolanie, jest pojawienie się drewna orzechowego w nowym wydaniu, z wyraźnie zaznaczonym rysunkiem słojów w poziomym układzie, występującego w wykończeniu matowym, jak i lakierowanym na wysoki połysk – dodaje Dominika Cornobis z firmy Recamiere.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ