• 27 gru 2013 18:02

Jedno łóżko wiele funkcji - trendy w meblach do sypialni

Wspólnym mianownikiem wielu pomysłów na meble do sypialni są wielofunkcyjność i elastyczność.

Dla większości ludzi sypialnia od zawsze kojarzy się z azylem bezpieczeństwa i intymnością. To przestrzeń zarezerwowana do prywatnego użytku, zamknięta przed obcymi. Łóżko, jako centrum tego osobistego terenu, jest twierdzą, do której dostępu broni się dość kategorycznie. W powszechnej świadomości funkcjonuje nawet zasada zabraniająca siadania na czyimś łóżku, bo to świadczyłoby o zbytniej zażyłości. Choć wiele osób nadal gotowych jest bronić charakteru i podstawowej funkcji sypialni, to pojawia się coraz więcej odważnych, którym podobają się jej nowe możliwości.

Czasy się zmieniają

Nowoczesne aranżacje sypialni, a także meble projektowane do tych wnętrz, potwierdzają, że powoli zmienia się podejście do terytorium snu. Tak, jak w życiu zawodowym i towarzyskim, również w sferze wypoczynku i snu, pojawiają się nowe jakości. Wzrasta tempo i intensywność wydarzeń. Ludzie doceniają kompleksowość i wielofunkcyjność. Bawią ich i inspirują niekonwencjonalne rozwiązania aranżacyjne, które przełamują stereotypy. Poszczególne przestrzenie funkcjonalne coraz bardziej przenikają się. Granice między nimi stają się umowne i teoretyczne. Kuchnia wkracza do salonu, salon do sypialni, a sypialnia np. do pracowni, siłowni czy łazienki. Okazuje się, że ściany nie muszą dzielić domu na osobne, zamknięte pomieszczenia z wyraźnie i nieodwracalnie wyznaczonymi funkcjami. Wanna może stać obok łóżka, a kanapa przy stanowisku komputerowym. Takie aranżacje są charakterystyczne dla loftów. Ostatnio, jak widać, stają się coraz popularniejsze również we wnętrzach innego rodzaju.

Wielofunkcyjność sypialni wynika z różnych potrzeb użytkowników. Z jednej strony dążą oni do osiągnięcia maksymalnego komfortu, przy minimalnym wysiłku. Dlatego oczekują, że w sypialni, miejscu z definicji przeznaczonym na sen i odpoczynek, wszystko będą mieli w zasięgu ręki. Z drugiej strony stają się bardziej swobodni w kontaktach z innymi, aktywni, dynamiczni i otwarci. Dlatego wyposażają sypialnię we wszystko, co - ich zdaniem - sprzyja kameralnym spotkaniom i pogaduszkom ze znajomymi. Dla nich praca często jest przyjemnością i nie rezygnują z niej nawet w sypialni.

"Na tapczanie siedzi leń...."

We współczesnych sypialniach trudno znaleźć klasyczny tapczan. W ogóle coraz rzadziej można spotkać meble w tradycyjnych wersjach. Oczywiście królują łoża, ale są one opatrzone tyloma dodatkami, że naprawdę trzeba poważnie się zastanowić, czy nazwa "łóżko" jest do nich adekwatna. Tendencji bogatego wyposażania łóżek towarzyszy minimalizowanie innych elementów wyposażenia sypialni. W efekcie zamiast kilku pojedynczych mebli, w sypialni stoi tylko wielofunkcyjne łoże, zintegrowane z toaletką, nocnymi stolikami, oświetleniem, a nawet masażerem.

Takie rozwiązania zadowalają prawdziwych leniuchów. Umożliwiają im niczym nie skrępowany odpoczynek w łóżku i pełniejszą kontrolę nad relaksem. Jednym z podstawowych elementów kreujących nowoczesny wzór wypoczynku jest wyposażenie łóżka w elektroniczny system regulujący kąt nachylenia i wysokość poszczególnych części materaca. Umożliwia on zmianę pozycji z leżącej na półleżącą lub siedzącą, a także pozwala unieść lub ugiąć nogi. W połączeniu z ortopedycznym, odpowiednio dobranym materacem zapewnia zdrowy i pełny wypoczynek. System sterowany jest za pomocą pilota, co dodatkowo wpływa na podniesienie komfortu (i spotęgowanie lenistwa). Dochodzi do sytuacji, w której urządzenie elektryczne za człowieka podnosi nogi czy siada... Niedługo może będzie też przewracać go z jednego boku na drugi...

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ