Fot. Publikator

Fot. Publikator

  • Autor: PAP
  • 25 marz 2020 09:07 (aktualizacja: 25 marz 2020 09:08)

Jeśli epidemia będzie się rozrastała, to niektóre rozwiązania pomocowe mogą być przedłużane

Jeśli epidemia koronawirusa będzie się rozrastała, to niektóre rozwiązania zawarte w pakiecie pomocowym dla przedsiębiorców, mogą być np. przedłużane - powiedziała we wtorek wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

W rozmowie w radiu Wnet wiceminister wskazała, że rozwiązania z tarczy antykryzysowej powinny wejść w życie od 1 kwietnia. Dodała, że mają one zapewnić możliwość przetrwania m.in. mikro i małym przedsiębiorcom, którzy są w najtrudniejszej sytuacji, branżom najbardziej dotkniętym kryzysem, pracownikom.

Przyznała, że najwięcej dyskusji podczas prac nad ustawą związanych było ze świadczeniami ZUS, ale tutaj - jak zaznaczyła - udało się osiągnąć konsensus, polegający na tym, że zarówno samozatrudnieni jak i mali przedsiębiorcy będą z tych płatności zwolnieni.

Wiceminister zwróciła też uwagę, że Polska nie jest jedynym krajem, który zmaga się epidemią, i że "wspólnie trzeba wypracować model współpracy międzynarodowej, który pozwoli zwalczyć pandemię, a później jak najszybciej odbudować pewne segmenty gospodarek". Zaznaczyła, że rozwiązania zawarte w pakiecie są intensywnie konsultowane z przedsiębiorcami.

"Chcielibyśmy, oczywiście (...), zabezpieczyć interes wszystkich, ale nie wiemy jak sytuacja epidemiologiczna będzie wyglądała, jak długo potrwa" - powiedziała. Zaznaczyła, że "musimy stopniowo wprowadzać różnego rodzaju rozwiązania, które będą umożliwiały pracę przedsiębiorcom, tak by przygotowywać się na różne scenariusze i warianty".

Podkreśliła, że rząd musi "iść długofalowo". Dodała, że "jeśli epidemia będzie się rozrastała, to te rzeczy, które kierujemy do przedsiębiorców, mam nadzieję, będą przedłużane".

Pakiet antykryzysowy, przygotowany przez rząd podzielony jest na pięć filarów dotyczących: obrony przed utratą miejsc pracy, wsparcia dla służby zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego, wsparcia dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne. Pakiet ma być odpowiedzią na kryzys w związku z epidemią koronawirusa. Jego wartość to ok. 212 mld zł.

W Polsce obowiązuje stan epidemii z uwagi na rozprzestrzenienie się koronawirusa SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ dym/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ