Główna siedziba Jysk w Brabrand (Dania). Fot. Jysk

Główna siedziba Jysk w Brabrand (Dania). Fot. Jysk

  • Autor: mg
  • 29 maj 2017 08:30 (aktualizacja: 30 maj 2017 13:33)

Jysk przenosi produkcję mebli do Europy

Grupa Jysk zamierza przenieść produkcję swoich mebli z Chin do krajów Europy Wschodniej, przede wszystkim do Polski i Ukrainy. Proces reorganizacyjny potrwa kilka lat, ale jest nieunikniony z punktu widzenia opłacalności gospodarczej. Roczny obrót duńskiego koncernu wynosi około 3,12 mld euro.

Decyzja o przeniesieniu zakładów duńskiej grupy do Europy została podyktowana wzrostem kosztów produkcji w Chinach. Według analityków gospodarczych, tamtejsza stawka godzinowa osiągnęła już niemal 70 proc. wynagrodzenia obowiązującego w słabiej rozwiniętych krajach Unii Europejskiej. Wzrost zarobków chińskich pracowników w zestawieniu z rosnącą automatyzacją procesów produkcyjnych sprawiają, że coraz bardziej rośnie opłacalność produkcji w Europie.

Przeniesienie fabryk bliżej Danii ma również wpłynąć na skrócenie terminów dostaw, co jest również istotne z perspektywy strategii sprzedażowej duńskiego koncernu. Dzięki temu klienci mają otrzymywać szybciej zamówiony towar. Znaczna odległość od chińskich fabryk sprawiała, że w okresie wzmożonej sprzedaży niektóre produkty były słabiej dostępne. 

 Jysk to międzynarodowa sieć handlowa, oferująca meble i artykuły wyposażenia wnętrz. Jej założycielem jest Lars Larsen, który w 1979 roku w Arhus otworzył swój pierwszy sklep. W 1984 roku otworzył pierwszy sklep za granicą, w Niemczech. Obecnie w skład Grupy Jysk wchodzi 2.400 sklepów w 48 krajach na całym świecie. Roczny obrót grupy wynosi około 3,12 mld euro, a zatrudnionych jest w niej około 21 tys. pracowników. 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ