• Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Kolejne inwestycje i zyski salonów Agaty

W październiku ub.r. Katowickie Przedsiębiorstwo Meblowe Agata rozpoczęło rozbudowę katowickiego salonu Agata Meble. Na początku br. ma ruszyć budowa kolejnych wielkopowierzchniowych obiektów tej sieci w Szczecinie i Kaliszu. Ok. 2010-2011 r. spółka zamierza wejść na giełdę.

W 2008 r. KPM Agata zamierza przeznaczyć na inwestycje ok. 85-90 mln zł i oddać do użytku 4 duże (przekraczające 10 tys. m2) powierzchnie handlowe. Katowicki salon ma być rozbudowany o 12 tys. m2 (aktualnie ma ok. 17 tys. m2). Inwestycja ma zostać zakończona latem br. W tym roku zostaną ponadto wybudowane salony Agaty w Szczecinie i Kaliszu. Ich otwarcie planowane jest jesienią br. Kolejny, duży salon Agaty powstanie w br. w Opolu (będzie to powierzchnia wynajmowana).
KPM Agata chce też być producentem mebli – od października ub.r. jego spółka-córka Agata Investment została dzierżawcą upadłych fabryk polskich firm Grupy Schieder – Mazur Comfort i Mazur-Look International (później do przedsięwzięcia dołączyła się firma BRW, która dokapitalizowała nową spółkę i objęła w niej 50% udziałów). Jak zapowiada Aleksander Ćwik, przewodniczący Rady Nadzorczej KPM Agata, docelowo spółka będzie inwestować w kupno tych zakładów (prawdopodobnie pod koniec br.). Ponadto katowicka firma, wspólnie z partnerem z Azji chce zainwestować w produkcję mebli drewnianych w Wietnamie.

Z każdym rokiem lepiej

2007 rok KPM Agata zamknęła przychodami w wysokości ok. 300 mln zł netto i zyskiem netto w wysokości ok. 30 mln zł. Na 2008 r. planowane są przychody na poziomie ok. 400 mln zł netto. W kolejnych latach spółka zapowiada otwieranie rocznie 4 nowych, dużych powierzchni sprzedaży. W latach 2010-2011 przedsiębiorstwo zamierza osiągnąć obroty w wysokości ok. 1 mld zł netto, zysk na poziomie ok. 70-80 mln zł netto i wprowadzić spółkę na giełdę.
KPM Agata dysponuje obecnie 7 wielkopowierzchniowymi salonami w Katowicach, Gliwicach, Rybniku, Bielsku-Białej, Wrocławiu, Warszawie i Łodzi (ten ostatni otwarto w połowie listopada ub.r.), a także 2 mniejszymi salonami w Parkach Handlowych IKEA – w Gdańsku i na warszawskim Targówku. W 2007 roku otworzyło też 3 nieduże salony w Cieszynie, Tarnowie i Nowym Targu. Są to sklepy pilotażowe tzw. koncepcji sprzedaży powiatowej, opierającej się na wynajmie niewielkich powierzchni (do 2 tys. m2) w  małych i średnich miastach, w których Agata nie zamierza otwierać dużych salonów przynajmniej przez najbliższe 10 lat. Jeśli koncepcja się sprawdzi, w br. może zostać otwartych nawet 20 placówek Agaty tego typu. 

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • heloł, 2016-05-31 13:24:45
    apropos, u nas (salon meblowy, ale nie taki wielki jak Agata :P ) taka sytuacja: www.eporady24.pl/budynek_mieszkalno_uslugowy_amortyzacja,pytania,15,86,7062.html teoretycznie rozwiązanie pozytywne dla nas, ale czy ktoś z branży miał problem jak opisany? jakto rozwiązaliście praktycznie?