Krzesła w rustykalnym stylu będą ciekawie się prezentowały przy nowoczesnym stole. Fot. Dialma Brown

Krzesła w rustykalnym stylu będą ciekawie się prezentowały przy nowoczesnym stole. Fot. Dialma Brown

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:02

Komfort siedzenia

Stylistyka współczesnych krzeseł oferowanych na rynku polskim nie nosi znamion rewolucyjnych przeobrażeń. Zazwyczaj cechują ją spokój i elegancja mające swe źródło w klasycznej idei piękna.


Zastosowanie nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych czy też elementów metalowych (nóżki, podłokietniki), wspołistniejących z drewnem, ciekawe wykończenia, jak również zaskakujące połączenia kolorystyczne, tworzą nową jakość krzesła. Mimo że wzornictwo wielu krzeseł polskich, w porównaniu do designu modeli przedstawionych na ostatnich targach meblowych Salon du Meuble de Paris czy "IMM Cologne", nieco "trąci myszką", to jednak poszczególne modele dobrze odnajdują się w aktualnej rzeczywistości, wyznaczającej równowagę pomiędzy wygodą, funkcjonalnością a estetyką.

Doskonale wpisują się w nowoczesny krajobraz sztuki użytkowej, nie tylko za sprawą ergonomii, gdzie do niedawna wyłącznie wnętrza biurowe stanowiły jej enklawę, ale również dzięki pewnemu "bagażowi" wzorniczej przeszłości. Architektura współczesnych mieszkań, znosząca podziały według poszczególnych funkcji domu, sprzyja ujednolicaniu stylów mebli. Wobec tego we wzornictwie krzeseł dąży się do zachowania uniwersalności. Zasada ta przejawia się w utrzymaniu proporcji między stylistyką klasyczną a nowoczesną.

 Popularność litego drewna jako budulca szkieletu krzeseł nie słabnie. W grę wchodzą względy wielorakie. Materiał ten jest niezastąpiony w przypadku mebli o stylistyce tradycyjnej, która - obok naturalności - ma wnosić też ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Poza tym przemawiają za drewnem aspekty ekologiczne oraz parametry wytrzymałościowe. Obecnie najchętniej stosowanym do produkcji krzeseł drewnem jest buk.

Jego głównymi zaletami są plastyczność, podatność na przyjmowanie szerokiej gamy kolorów z powodu mało widocznego usłojenia oraz wytrzymałość. Dzięki tej ostatniej nie zachodzi konieczność stosowania dużych przekrojów poprzecznych w elementach konstrukcyjnych. W efekcie powstają krzesła o lekkiej formie.

Oprócz drewna bukowego wykorzystuje się też dąb, orzech, brzozę i sosnę.

Jeżeli zamysłem projektanta jest zaakcentowanie bardziej efektownego wzoru na drewnie, bierze się pod uwagę okleinę dębową bądź czereśniową o wyraźnym rysunku słojów. Siedziska pokrywane są również transparentną warstwą lakieru w przypadku, gdy struktura litego drewna ma zostać wyeksponowana. Umacnianiu wrażenia naturalności mebla służy olejowanie, czyli wykańczanie krzeseł olejowoskiem.

 

 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ