Komoda "Charlotte". Fot. Dekoria.pl

Komoda "Charlotte". Fot. Dekoria.pl

  • Autor: mg
  • 09 maj 2019 09:31 (aktualizacja: 13 maj 2019 11:02)

Komody i witryny w salonie - trendy sprzedażowe

Zdaniem producentów mebli i przedstawicieli salonów meblowych, rośnie sprzedaż komód i witryn przeznaczonych do urządzania salonu. Wynika to z faktu, że dużym zainteresowaniem na rynku cieszą się meble łączące funkcję przechowywania z designerskim wyglądem.

Komody i witryny stanowią ważną część aranżacji salonu bądź jadalni. Nic dziwnego, że są stałym elementem kolekcji przeznaczonych do wyposażenia tego rodzaju wnętrz. Bez nich organizacja przestrzeni i zachowanie porządku byłyby znacznie utrudnione. Dostępne na rynku modele pozwalają zaaranżować wnętrze utrzymane w każdym modnym aktualnie stylu – bez większego problemu znajdą coś dla siebie zwolennicy klasyki, jak i bardziej nowoczesnych rozwiązań.

Gdy liczy się porządek

Ze względu na swój reprezentacyjny charakter salon i jadalnia potrzebują mebli z funkcją przechowywania. Dzięki nim łatwiej będzie zadbać o porządek – wszystkie rzeczy, które nie muszą pozostawać stale pod ręką, szybko i bez problemu znikną w ich wnętrzach. Przechowywanie jest podstawową funkcją komód i witryn, ale nie jedyną. Należy pamiętać, że stanowią one również element dekoracyjny. Blat komody można przecież wykorzystać do wyeksponowania cennych bibelotów, rodzinnych zdjęć czy pamiątek z podróży. Do tego samego celu służą witryny, których przeszklenia dodatkowo podkreślają reprezentacyjny charakter mebli. Oczywiście, dekoracyjne są już same bryły mebli, lecz jednocześnie można je wykorzystać do podkreślenia charakteru pomieszczenia i wprowadzenia bardziej przytulnego nastroju.

Witryna w eleganckiej jadalni

Trudno wyobrazić sobie gustownie urządzoną jadalnię bez witryn, tym bardziej, że Polacy często przenoszą miejsce spożywania posiłku właśnie do jadalni będącej integralną część salonu. Zwykle witryny służą do przechowywania zastaw stołowych i sztućców. Pełnią więc funkcję użytkową. Dzięki nim wszystkie przedmioty konieczne do podania posiłku znajdują się na wyciągnięcie ręki. W takiej sytuacji liczą się przede wszystkim pojemność i organizacja wnętrza witryn. Często, żeby dodatkowo uatrakcyjnić ich wygląd, wprowadza się oświetlenie ledowe. Podkreśla ono ich bryłę, a także ukazuje piękny rysunek zastosowanych dekorów. Poza tym kieruje uwagę na przedmioty zgromadzone wewnątrz. W efekcie nadaje charakter pomieszczeniu, w którym znajduje się mebel.
Witryny należą do jednych z najpopularniejszych mebli stosowanych w jadalni lub salonie. Niekiedy ustawia się je po obu stronach szafki rtv – tworzą wówczas zamkniętą, przemyślaną kompozycję, zwieńczoną dodatkowo półką znajdującą się nad odbiornikiem telewizyjnym. Innym razem – ze względu na kształt – umieszcza się je w rogu pomieszczenia, gdzie zagospodarowują zwykle niewykorzystany kąt.

Przez lata największą popularnością cieszyły się witryny drewniane lub wykończone dekorami drewnopodobnymi. Wielość oferowanych wybarwień, struktur i rodzajów drewna sprawiała, że każdy mógł wybrać coś odpowiadającego jego gustom. Ciepłe, miodowe dęby o subtelnym usłojeniu lub też emanujące surową naturalnością, pełne elegancji orzechy albo ciemne, egzotyczne wenge można było bez problemu dobrać do preferowanego typu aranżacji.

Z biegiem czasu witryny o „naturalnym” wzornictwie znalazły konkurenta w postaci unikolorów. Na fali zachwytu skandynawską prostotą coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się białe meble zdobione drewnianymi wstawkami, które ocieplają ich nieco surowy wizerunek. Tego typu meble wprowadzają do wnętrz aranżacyjną lekkość i optycznie je powiększają. Choć wielu producentów oferuje również witryny z ciemnymi frontami, to właśnie jasne zyskały największą akceptację klientów.
Ważnym dopełnieniem witryn są akcesoria wpływające na komfort ich użytkowania. Dopasowane do stylu uchwyty lub systemy push to open, bezgłośne i wytrzymałe na obciążenia prowadnice z systemem cichego domyku, energooszczędne oświetlenie ledowe – wszystkie te elementy mają wpływ na jakość mebla.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ