Kolekcja Gent firmy Black Red White. Fot. Black Red White

Kolekcja Gent firmy Black Red White. Fot. Black Red White

  • Autor: mg
  • 09 maj 2017 11:26 (aktualizacja: 10 maj 2017 10:43)

Krzesła tapicerowane - co proponują producenci?

W Polsce – co potwierdzają wyniki sprzedażowe – krzesła tapicerowane cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Użytkownicy cenią je za wygodę i elegancję. Propozycje producentów nie ograniczają się wyłącznie do klasycznych wzorów, choć te wciąż dominują w salonach meblowych.

Niewykluczone, że popularność krzeseł tapicerowanych wynika nie tylko z ich walorów użytkowych i estetyki, ale również z niedoskonałości krzeseł pozbawionych tapicerki, które były produkowane w Polsce kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Ubóstwo stosowanych wówczas technologii sprawiało, że utrudnione było odpowiednie profilowanie drewna lub materiałów drewnopochodnych. W efekcie ergonomia „twardych” krzeseł pozostawiała wiele do życzenia.

Krzesła tapicerowane cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród naszych klientów. Jest to często pierwszy wybór konsumentów, którzy doceniają najważniejsze zalety tych modeli – wygodę oraz estetyczny design – ocenia Agnieszka Stonawska, manager kategorii krzesła i stoły w firmie Black Red White.

Dla wielu odbiorców krzesła tapicerowane są synonimem komfortu siedzenia, dlatego niezmiernie dużą wagę przywiązują do jakości tapicerki. Musi być ona nie tylko estetyczna, ale także, a może przede wszystkim, odporna na plamienie i wycieranie. Ten praktyczny parametr należy do najważniejszych kryteriów zakupowych.

Jest w czym wybierać

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta krzeseł tapicerowanych, różniących się użytymi materiałami i stylistyką. Jednak wciąż prym wiodą krzesła drewniane. Jeśli chodzi o tkaninę pokrywającą siedzisko i oparcie, klienci coraz częściej pytają o materiały z technologią Aqua Clean (tkaniny łatwoczyszczące). Zważywszy na kłopoty pojawiające się w trakcie codziennego użytkowania, łatwość czyszczenia zyskuje na znaczeniu. Użytkownicy krzeseł tapicerowanych chcą mieć możliwość szybkiego i dokładnego wyczyszczenia obicia. Ma to wpływ nie tylko na estetykę, ale też trwałość mebla, który powinien służyć przez długie lata.

Jednak kluczowe dla wyboru krzesła tapicerowanego jest jego przeznaczenie. Na różne modele zdecydują się osoby starsze i młodsze – to nie tylko kwestia estetyki, ale też mniej lub bardziej intensywnego trybu życia. Gdy możemy pozwolić sobie na zwolnienie tempa życia, wygodne i miękkie klasyczne krzesła tapicerowane będą optymalnym wyborem. Inne krzesła wybierzemy do aranżacji mieszkania, a inne trafią do biur czy restauracji. Wreszcie – innych wyborów dokonają osoby stawiające na funkcjonalność mebli, a czym innym kierować się będą zwolennicy niebanalnego designu, którzy chcą z krzesła uczynić dekorację swojego wnętrza.

Nie tylko klasyka

Krzesła tapicerowane zwykle kojarzone są z tradycyjnym, klasycznym stylem. Jednak w ostatnim czasie klienci chętnie rezygnują z klasyki na rzecz nowoczesności, której wyznacznikiem są proste i ergonomiczne formy. Połączenie minimalistycznych kształtów z komfortem gwarantowanym przez tapicerkę stanowi aktualnie jedną z najskuteczniejszych recept na sukces rynkowy.

Dzięki rozwojowi technologii produkcji krzesła zyskują nowe, często bardzo oryginalne formy. Nawet, jeśli punktem wyjścia dla projektanta są wzornicze klasyki, autorstwa na przykład Thoneta, Eamesów, Jacobsena czy Rashida, to finalny kształt mebla i tak nosi wyraźne piętno nowoczesności stojącej pod znakiem zarówno formy, jak i zastosowanych materiałów.

Obserwując ofertę rynkową, można również zauważyć, że producenci często oferują krzesła tylko częściowo tapicerowane. Klienci otrzymują również możliwość kupna tego samego modelu w wersji z tapicerką i bez.

Co do kolorystyki, wciąż w stelażu krzesła dominują naturalne wybarwienia drewna, niekiedy z podkreślonym rysunkiem słojów. Tkanina zwykle jest jednobarwna, niekiedy skontrastowana z kolorystyką stelaża, choć – ze względów praktycznych – raczej ciemniejsza. Jednak widać też trend kierowany do zwolenników bardziej odważnych rozwiązań, gdy tapicerka zostaje dopasowana do kolorystyki innych tkanin wykorzystanych we wnętrzu, np. zasłon lub tapicerki sof.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ